Ген. Мутафчийски: Отказах номинацията за "Мъж на годината", защото съм лекар

Лекарският труд не може да бъде в едно лице, той е колективен труд

Проф. Венцислав Мутафчийски

Проф. Венцислав Мутафчийски

На този етап се справяме много добре с пандемията, дори повече от очакваното, което беше да снижим заболеваемостта не повече от 50% заболеваемостта. Сега заболеваемостта е снижена повече от 60%.

Това заяви пред БНТ председателят на Националния оперативен щаб и началник на Военномедицинска академия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.

Ако се изчислява на базата на средно заболяемост на 100 000 население, дори е 4 пъти. Защото изходната точка беше над 660 на 100 000 души. Сега в момента средното е около 150-160 души, дори към днешния ден е 125 на 100 000 души, уточни ген. Мутафчийски.

До април ще имаме възможност да ваксинираме повече от 100 000 човека. Има едно но – ако е утвърдена ваксината на „Астра Зенека”. Първата пратка от нея би трябвало да бъде 250 000 дози. Иначе по-предвидима е ситуацията с „Пфайзер”, където са минимум 60 хиляди дози до средата на февруари. „Модерна” горе-долу ще върви в този път, въпреки че началото е още плахо. Знаете, 2400 дози, следващата пратка ще бъде около 4000 дози, но след това вече стават десетки хиляди дозите, обясни ген. Мутафчийски.

По думите му много бързо ще бъде прескочен първият етап на ваксинирането, където е фиксирано, че това е за здравни работници и ще се премине към другите етапи на ваксиниране.

В момента активно се коментира да се застъпят някои от приоритетните групи от трета група, например. Паралелно да се ваксинират хората, но това зависи от количеството на ваксините, подчерта той.

Мутафчийски бе категоричен, че няма субективен елемент в броя на ваксините, които са в България. Никой не ги поръчва. Тези неща са определени със строг регламент, който се знае. Нашата квота е 1.55%, каза председателят на Националния оперативен щаб.

Началникът на Военномедицинска академия отговори и на няколко лични въпроса.

Като генерал или като лекар смятате, че овладяхте ситуацията? "Като лекар, разбира се. Образованието ми е медицинско, по-късно съм имал курсове и практики като военен."

Защо отказахте номинацията за "Мъж на годината"? "Точно затова, че съм лекар. Една такава номинация е израз за оценка за професионализъм и качества, проявени в дадена ситуация през годината. Само че лекарският труд е колективен труд. Той не може да бъде в едно лице. Тази година, която отмина, а и сегашната, е под егидата на лекарите, сестрите, санитарите, доброволците, които се включиха в борбата с коронавируса. Дори за избора на "Лекар на годината" трябваше да бъде един събирателен образ - на медиците, които се бориха с ковид епидемията. Както и в деня на спасението - 15 август, бе под егидата на загиналите ни колеги." 

Как се виждате, в каква роля след кризата? "Като лекар. Само като лекар. В никакъв случай политическо бъдеще. Това не е моето поле."