Асен Василев: В момента сме в окото на бурята

Асен Василев, снимка: БГНЕС

Асен Василев, снимка: БГНЕС

"В момента сме в окото на бурята и за съжаление от политически решения ще зависи как бизнесът ще се справи с тази криза, защото ако не се създаде политическа рамка ще има твърде голяма турбуленция", заяви вицепремиерът Асен Василев, който откри форума "Шумът на парите".

Според него, пазарът няма да може да се справи сам с проблемите и ако се вземат грешни политически решения ще има големи проблеми за бизнеса, с които няма да може да се адаптира.

Асен Василев изрази надежда следващата година хоризонтът да е по-спокоен и прогнозира, че войната ще продължи 4-5 години.

Той обясни, че инфлацията не е временно явление вследствие на войната, тя е заложена по-отрано. Войната е ускорила процесите и е ударила доставките на световните пазари.  

"Не могат да излязат над 25% от износа на зърно, виждаме цени на зърното, които са 3 пъти по-високи. В очакване допълнително да се покачат. Русия няма да изнася зърно, Украйна не може, Индия спря износа, Китай са изкупили всички фючърси, очертава се една не много красива картина на пазара за зърно, това влиза във всички храни, които ядем директно или индиректно. На тази не особено красива и приятна картина какво можем да направим ние", попита реторично Василев.

"Има няколко неща, които започнаха да се случват. За първи пъти има координация в покупките на газ на ниво ЕС. За първи път имаме интегрирана европейска политика, гледа се регионално на доставките, това отваря възможности. Старата инфраструктура у нас от комунистическо време, която носеше газ от север на юг, в момента се ползва на обратно, говорим за 20 млрд. куб. м, които могат да се транзитират от юг на север", добави Василев. "Ние сме малка част от това – около 2 млрд. Останалите 18 могат да минат извън нашите граници на север или на запад. Ние сме ключова част от пъзела за решаване на газовия проблем на цяла Европа", категоричен е Василев.

"Ние сме голям износител на зърно, 7 млн. тона сме произвели миналата година, на нас ни трябват 2 млн. тона, останалото се изнася. Текат разговори да се направи политика, която да погледне на търсене и предлагане на зърно и храни като национална държава в Европа, след което да тръгнем към външни пазари, уточни Василев. Разговори се водят още", добави той.