Ивелина Василева: Със създаването на ВиК холдинг държавата ще упражнява по-силен контрол

Не е в полза на никого да има политическа нестабилност, коментира Василева вота на недоверие

Ивелина Василева

Ивелина Василева

ВиК структурата е от изключителна важност, защото доставя питейна вода до населението. Факт е, че секторът е недофинансиран. Целта на решението, което бе взето вчера за създаването на ВиК холдинг, е държавата да засили контрола. В Перник са допуснати множество грешки. Много по-рано е трябвало да бъдат взети мерки и сега положението на хората щеше да е много по-облекчено. Това заяви в ефира на БНТ Ивелина Василева,  депутат от ПГ на ГЕРБ, председател на Комисията по околна среда и водите и бивш екоминистър.

"Изпълнение са много мащабни проекти с еврофинансиране. Само в мандата на второто правителство на Борисов е изгладена близо 2 500 км мрежа, но нуждите са много повече", обясни Василева.

По думите ѝ целта е държавата да се осигури и допълнително финансиране за доизграждане или модернизация на тази критична инфраструктура.

За кризата в Перник тя обясни, че още при въвеждане на режима и спешните мерки правителството е реагирало светкавично. "На терен работят и министри. Всички структури от държавната администрация работят в тясно взаимодействие с местната администрация. Отпуснати са средства за подобряване на инфраструктурата, включително и за пречиствателната станция", каза още Василева.

 "Убедена съм, че новият министър на околната среда Емил Димитров разполага с опита и ще предприеме бързи и спешни мерки за решаване на кризата и подобряване на състоянието на  Перник", каза още тя.

Името на Василева е спрягано за зам.-министър на екологията, но тя обясни, че е декларирала пълната си подкрепа и помощта, която би могла да окаже на министър Димитров. Въпреки това е на мнение, че настоящата й позиция в Комисията по околна среда и водите е изключително важна.

"Вотът на недоверие няма да мине. Не е в полза на никого да има политическа нестабилност. Правителството доказа, че работи за преодоляване на кризата. Надявам се дебатът за него да бъде конструктивен, да има реални идеи и предложения", каза още тя.

"Въпрос на контрол е дали в тецовете не се гори опасен отпадък. Законодателството не допуска това", заяви депутатът от ГЕРБ. Тя изтъкна, че има стриктна и строга разпоредба, допълнително изискване за видеонаблюдение какви материали се влагат в горивните инсталации. Въпреки това трети ден софиянци виждат ясно какво дишат, а видимостта по пътищата е около 20-50 м максимум. 

Като мярка за ограничаване на горенето на отпадъци в тецовете Василева предложи налагане временна забрана по вноса на отпадъци заедно с текстовете от парламента. "До година могат да приключат проверките - да изискаме и инсталациите, които от тук насетне ще бъдат проверявани, да се следят и по т.нар. дълбок ОВОС", каза Василева.

"Ние сме част от европейския пазар, имаме строг регламент. България е част от т.нар. Базелска конвенция за трансграничния превоз на отпадъци. Въпросът е дали се спазва законодателството, дали прилагането му е факт, дали има допуснати незаконни действия и ако има такива - да бъде наказано с цялата строгост на закона", каза Василева, която бе министър на околната среда и водите в кабинета "Борисов-2".

"За нас е важно да не се допуска замърсяване на околната среда, да не се допускат нерегламентирани практики и да има всички механизми за контрол", обясни тя.