Проф. Коста Костов: Смъртността в целия свят спада, в България леко нараства

Излекуван от COVID-19 обаче може да има симптоми на болестта до 6 месеца. Това обясни в ефира на NOVA пулмологът проф. Коста Костов. По думите му близо 97% от пациентите, които са изписани след тежка или много тежка форма на  COVID-пневмония, страдат от различни симптоми, които са не по-малко от 5, средно около 14.

„Най-сериозните оплаквания, които остават при болните след COVID, са оплакванията от дихателната система. Тя е прицелният орган”, обясни проф. Костов. „Проучванията сочат, че не по-малко от 50% от пациентите имат един или повече симптоми до към шестия месец”.

Оказва се, че имам пациенти без особени оплаквания, но когато им се направят изследвания се установяват дискретни трайни промени в дифузионния капацитет и в съпротивленията на дихателната система.

„Оптимист съм и се надявам по-голямата част от пациентите да преодолеят тази симптоматика”, коментира професорът.

Той коментира още, че в западните държави случаите на COVID-19 нарастват с 2 до 6 пъти сравнение с пролетта, но смъртността е спаднала с 3 до 6 пъти. „Смъртността в целия свят спада”, обясни проф. Костов.

Според него това се дължи на по-доброто познаване на болестта и усъвършенстването на терапевтичните протоколи.

„През пролетта смъртността в интензивните звена беше 70%, сега е 30%”, обясни проф. Костов. „В България обаче смъртността леко нараства. Считам, че тук в болниците влизат много по-тежко болни”, коментира пулмологът.

Основна причина за разрастването на пандемията последните седмици е началото на учебната година, смята още проф. Костов. Въпреки това той е на мнение, че малките деца трябва да продължат да ходят на училище.

„В момента е взето балансирано решение с това, че по-малките останаха на училище, по-големите са онлайн. Малките деца биха изживели много тежък стрес, ако ги затворим. Те трябва да ходят на училище”, смята професорът.