Освен вилата на Васил Божков, прокуратурата разпореди проверка на частните резиденции в ПП "Витоша"

Две седмици след като възложи на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) да извърши проверка на вила "Аглика" в природния парк "Витоша", собственост на обвиняемия бизнесмен Васил Божков, прокуратурата обяви, че е поискала проверки на цялата т.нар. "Вилна зона Витоша". В средата на юни "Капитал" публикува разследване със заглавие "Вилна зона "Витоша" за собствеността и състоянието на някогашните хижи и почивни станции в планината, превърнати след края на комунистическия режим в частни резиденции.

Малко след излизането на публикацията Върховна административна прокуратура (ВАП) възложи на строителния контрол проверка за една от вилите - "Аглика" на Васил Божков.

Днес ДНСК съобщи, че е установила незаконни сгради в имота, а междувременно прокуратурата поясни, че е разпоредила и на кмета на София Йорданка Фандъкова да започне проверка. Вилата, бивша резиденция на комунистическия диктатор Тодор Живков, е приватизирана през 1997 г. от банкера Емил Кюлев, а през 2015 г. неговата вдовица Весела Кюлева я продава на Божков. Съсед на укриващия се в Дубай бизнесмен в планината е депутатът от ДПС и издател Делян Пеевски, чиято фирма притежава бившата почивна станция на Полиграфията. На Витоша имоти, някога били държавни почивни бази, имат и Тодор Батков, Калин Пешов ("Главболгарстрой"), Румен Гайтански-Вълка, Красимир Гергов и др. Повече четете тук.

Сега ВАП посочва, че е сезирала и ДНСК, и кмета Фандъкова да извършат "спешна проверка на място и по документи на така наречената "Вилна зона Витоша". Прокуратурата посочва, че повод за преписката са медийни публикации, в които се споменава, че е вероятно в редица от имотите да са извършвани съществени преустройства или че някои са в изключително занемарено състояние. Проверката следва да установи спазват ли се всички нормативни изисквания на Закона за устройството на територията и подзаконовите нормативни актове по прилагането му, както и другите нормативни актове по устройство на територията.

Следва да бъде проверен поотделно и комплексно строителният процес по евентуално извършвани преустройства, да се проведат огледи на място, като се отразят и данните за статут на терена, право на собственост или на строеж, влезли в сила кадастрални, общи и подробни устройствени планове, да се проследи целият инвестиционен процес с всички компоненти и законови изисквания, съответствие на разрешението за строеж, ако има такова, с изискванията на нормативните актове.

Кметът на Столичната община следва да организира и проведе незабавна проверка на място и по документи на посочените в публикацията като занемарени сгради. Ако бъдат установени данни за престъпления от общ характер следва да се предприемат действия по реда на Наказателно-процесуалния кодекс.

Малко след съобщението на държавното обвинение Йорданка Фандъкова заяви, че общината вече е започнала проверки на всички сгради и имоти в природния парк "Витоша" от страната на хижа "Алеко". "По този повод днес проведохме среща с главния прокурор г-н Иван Гешев и началника на ДНСК арх. Иван Несторов", съобщи кметът във фейсбук.

Тя уточнява, че още миналата седмица местната администрация е започнала проверка на "Аглика" и други постройки, попадащи в парка. В момента се извършва геодезическо заснемане на вилата и обектите около нея, от собственика е изискана документацията за сградите, а от дирекцията на Природен парк "Витоша" - копия от лесоустройствените проекти, специализираните планове и данни за строежите. "При установяване на незаконно строителство или незаконно поставени огради и съоръжения, ще се предприемат действия по премахването им", посочва Фандъкова.