Саудитска Арабия одобри излизането на борсата на перлата в короната й - "Арамко"

Илюстрация:БНР

Илюстрация:БНР

Саудитският пазарен регулатор - Служба по капиталовите пазари, обяви днес, че е одобрила искането за излизане на борсата на саудитския петролния гигант "Арамко" предадоха световните агенции.

Де факто това поставя началото на процедурата по първично публично предлагане (ППП) на Арамко. Сега предстои да започне и процедурата по ценообразуване, като окончателната цена за акциите ще бъде обявена на 4 декември, след което акциите ще започнат да се търгуват на саудитската борса.

Новината дълго се очакваше след месеци отлагане. Агенция "Блумбърг" отбелязва, че разрешението може да доведе до най-голямото първично публично предлагане в света. Идеята на престолонаследника Мохамед бин Салман, обявена преди няколко години, изглеждаше обречена, след като преди няколко седмици властите в Рияд внезапно се отказаха от нея. Вчера обаче няколко международни издания писаха, че обещанието все пак ще бъде изпълнено.

На "Арамко" се падат 10% от производството на петрол в света. Нетната ѝ печалба за миналата година е около 111 млрд. долара - повече от тези на "Епъл", "Алфабет" и "Ексон мобил", взети заедно. Това означава печалба от около 304 млн. долара на ден. Атака срещу нейни съоръжения предизвика за кратко хаос на пазара преди два месеца.

Защо е важно

Пускането на акции на "Сауди Арамко" на борсата е основна част от стратегията на Саудитска Арабия "Визия 2030", която има за цел да намали зависимостта на кралството от петрола и да диверсифицира икономиката му. Компанията се счита за "перлата в короната" на монархията и срещу листването ѝ имаше известна съпротива в саудитския елит. Вероятно затова "Ню Йорк таймс" пише, че обявеното днес първично публично предлагане е далеч от очакваното - освен че е закъсняло и трябваше да е факт още през 2017 г., Мохамед бин Салман искаше акциите да се търгуват и на борсите в Лондон, Но Йорк и Хонконг, а не само на саудитската.

Планът цели при ППП да бъдат събрани 100 млрд. долара (в пъти над досегашния рекорд на китайския гигант "Алибаба" - 22 млрд. за ден) от продажбата на дял от 5 процента от компанията. За да се постигне целта обаче, компанията трябва да получи пазарна оценка от 2 трлн. долара, което би я направило най-скъпата компания в света.

Не всички експерти са единодушни с тази оценка (която би направила "Сауди Арамко" два пъти по-скъпа от "Епъл"), но и по-предпазливите дават стойност около 1.5 трлн. долара. Според източници на "Блумбърг" компанията кралството би било готово да приеме оценка от 1.5 до 1.8 трлн. долара, за да гарантира, че излизането на борсата е успех. Не е гарантиран и успехът на борсовия дебют предвид подозренията на инвеститорите към непрозрачната "Арамко" и рисковете, които някои все още събират след убийството на саудитеца Джамал Хашокжи миналата година.

Разрешението на регулаторния орган е валидно за 6 месеца, ако до този период компанията не е предложила акциите си на борсата, то разрешението ще се смята за анулирано. Не е известно и колко акции ще бъдат пуснати. Очаква се постъпленията да не се насочат към бюджета на "Арамко", а към Фонда за публични инвестиции - саудитския суверенен фонд, който Мохамед бин Салман опитва да използва за намаляване на зависимостта на кралството от петрола.

dnevnik.bg