Синдикатите искат плащането на извънреден труд да е обвързано с основната заплата

синдикалните лидери Димитър Манолов и Пламен Димитров

синдикалните лидери Димитър Манолов и Пламен Димитров

Синдикатите настояват сумираното изчисляване на работното време да важи само за секторите с непрекъсваем работен процес, съобщава БНР.

В момента по тяхно мнение бизнесът злоупотребява с режима и лишава работниците от полагащи се почивки. След среща с министъра на труда и социалната политика Деница Сачева, президентите на КНСБ и КТ "Подкрепа" категорично заявиха, че заплащането на нощния труд трябва да се обвърже с процент от основната заплата , а не към минималната както предлага правителството.

Хората искат значително увеличаване на заплащането за нощен труд, реално отчитане на полагания извънреден труд и заплащането му, както и времето, през което работниците са в режим на разположение на работодателите.

Националната подписка е събрала 101 586 подписа на работещи българи. В нея се настоява за нормативни промени, чрез които да се постигне: значително увеличаване на заплащането за нощен труд и за време на разположение като функция от минималната работна заплата за страната; въвеждане на сумирано изчисляване на работно време само за производства с непрекъсваем (непрекъснат) технологичен режим на работа; гарантиране на реалното отчитане и заплащане на положения извънреден труд при сумирано изчисляване на работно време и увеличаване на заплащането му на 75 на сто (в почивни дни) и 100 процента (на официални празници).

Диалогът по промените в Кодекса на труда ще продължи, тъй като темите, свързани с работното време, с отпуските и с почивките са едни от темите, които са важни по отношение на регулацията на пазара на труда, каза министър Деница Сачева.

Част от предложенията по отношение на сумираното изчисляване на работното време са намерили отражение в предложените промени на Кодекса на труда, като намаляване на времето от 6 на 4 месеца, по отношение на нощния труд също беше направена стъпка напред, припомни министър Сачева. Подготвя се финансовата обосновка на наредбата, с която ще се регламентират промените, като се предвижда от 1 януари 2021 година допълнителното възнаграждение да бъде 0,15 на сто от минималната работна заплата, но не по-малко от един лев. Предстои този нормативен акт да бъде приет от МС още в следващия месец.

Лидерите на КТ "Подкрепа" и на КНСБ Димитър Манолов и Пламен Димитров поискаха и ограничаване на нощния труд. Според Манолов е добре, че има стъпка напред по отношение на заплащането за нощен труд, но исканията на синдиката са добавката да е в процент от основната, а не от минималната заплата. Той припомни, че нощен труд полагат около 400 000 души.

Подписите са събрани в рамките на проведената национална акция, организирана от синдикатите под надслов „Заедно да защитим труда си“.

Днес извънредно ще заседава и Националният съвет за тристранно сътрудничество. Бизнес, синдикати и държава се събират за първи път присъствено от 13 март, когато бе въведено извънредното положение у нас заради коронавируса. Те ще дискутират проекта на постановление, с което схемата за запазване на работните места, известна като 60 на 40, да се продължи до края на септември. Освен че ще отпаднат редица пречки пред бизнеса да продължи да я ползва или да се включи, ако до момента не го е направил, ще се даде и възможност по схемата в някои сектори да се наемат безработни. Предлага се още компенсациите да са на базата на осигурителния доход за месец май.