30 Ноември, 2024

Словакия в стрес - Нощните вълци на Путин създадоха база в страната

Словакия в стрес - Нощните вълци на Путин  създадоха база в страната

Привържениците на Нощните вълци в ловакия

Членове на националистическата група NV Europe, водена от Йозеф Хамбалек прокламира възгледите на руските силоваци

Словашкият външен министър съобщи, че е “обезпокоително“, че Нощните вълци- руска националистическа рокерска група близка до президента Путин, вече имат база в Словакия, съобщава BBC. 
Базата разполага със стари военни превозни средства и се намира в Долна Крупа, село на 70 км. от столицата Братислава. Руското правителство я нарича „Европейският щаб“ на Нощните вълци. Мотоциклетистите са под американски санкции, обвинени в предоставяне на военна помощ на проруските бунтовници в Украйна. 
Говорителят на словашкия външен министър Петър Суско обяви пред BBC, че действията на Нощните вълци трябва да бъдат „внимателно наблюдавани.“ 
„Смятаме, че влиянието на техните членове е вредно, особено при разпространяването на техните виждания, с които се стремят да пренапишат историята,“ посочва той в телефонно интервю. 
Помолен да определи тези противоречиви виждания, Суско посочва твърденията им, че „Крим е, беше и ще бъде руски, че Сталин е велик герой, че НАТО е престъпна организация и т.н“ 

Словашките поддръжници на рокерите 

Словакия е членка и на НАТО и на Европейския съюз. Била е част от комунистическа Чехословакия, съюзник на Москва по време на Студената война. Словашката националистическа група NV Europe, водена от Йозеф Хамбалек, споделя базата с Нощните вълци. 
Хамбалек е собственик на обекта, който преди това е свинеферма, съобщава словашка медия. Миналата седмица той е заплашил журналисти от радио „Свободна Европа“, които снимали извън базата. Руските рокери твърдят, че превръщат обекта в музей за Втората световна война, в памет на Съветските части използвали мотори. 
В свое изказване във вторник, словашкият президент Андрей Киска нарече Нощните вълци „инструмент на режима, който се занимава с окупацията на съседна държава“- имайки предвид намесата на Русия в Украйна. Той нарече базата на рокерите „сериозен риск за сигурността“ на Словакия. 
Петър Суско казва пред BBC „че те претендират, че са клуб“, а „не са правителствена организация, и затова би било трудно да се намесим чрез (руското) посолство.“ 
„Няма как в този случай да не проявим загриженост, когато хора с възгледи, които са в пълен контраст с външната политика на Словакия, се опитват да се организират на територията на страната“, казва той. 

Кои са Нощните вълци?

Техният лидер Александър Залдостанов- познат като „Сержантът“, често се показва заедно с президента Путин. Наистина, през 2011 Путин придружава Нощните вълци на мотоциклетен фестивал в Новоросийск. През 2013 Путин награждава Залдостанов с медал на честта. 
Американското правителство обвини Нощните вълци в директно участие в Украинския конфликт. 
Залдостанов е сред многото руски политически и военни фигури в списъка със санкции, обвинен за участие в руската анексия на Крим през 2014 г. и бунтовете на сепаратистите в Източна Украйна. Два бизнеса, свързани с рокерите, също са включени в списъка на санкциите: структури по сигурността „Wolf Holding”, за които има предположение, че са свързани с извършване на военни услуги, и мотоциклетен център, за който се твърди, че се управлява от самия Залдостанов. 

Според Американското правителство Нощните вълци „са тясно свързани с руските специални служби, помагат за набирането на бойци за Донецк и Луганск и са разположени в градовете Луганск и Харков.“
Твърди се, че по време на анексията на Крим Нощните вълци „са участвали в щурмуването на газово-разпределителна станция в Стриколков и на украинския щаб на Военноморските сили в Севастопол.“ 
Словашката телевизия „Noviny“ съобщава, че Нощните вълци имат повече от 5000 членове и структури в няколко европейски държави, включително Сърбия, Румъния, Македония и България. 
През Словакия минава пътят на мотоциклетистите, когато пътуват из Европа всяка година, за да отбележат годишнината от победата във Втората световна война. 
През 2016 година Латвия изгони местния лидер на Нощните вълци, Игор Лакатош, по съображения за сигурност. А Полша забрани на рокерите да влизат в страната- нещо, което разгневи руското външно министерство. 

Какво казва Александър Залдостанов? 

aleksandar_zoldostanov.jpg

В изявление на руски език, цитирано от Йозеф Хамбалек, водачът на Нощните вълци свързва новата си база в Словакия със съветското освобождение на страната през Втората световна война. 
„В Словакия се отдава почит на героите, освободили света от фашизма, така че създаването на музейния комплекс, посветен на събитията от Втората световна война, е логично, легитимно и желателно“, пише Залдостанов. 
„Либералните западни медии, притиснати от русофобията и заразени от антисъветски предразсъдъци, нападнаха този исторически музей, който се създава от старателни ентусиасти, които са яростно атакувани.“ 
Той прави чести пътувания до Крим, където защитава руската анексия на полуострова, чието население е предимно етнически руско. 
Превод:Faktor.bg

Сподели:
И ЕК замаза истината за отпуснатия грант за  скенери за митническо оборудване

И ЕК замаза истината за отпуснатия грант за  скенери за митническо оборудване

Вместо реални отговори евродепутатът Радан Кънев получи общи  приказки – Комисията се позиционира в ролята на страничен наблюдател

100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години  се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации