5 Април, 2025

Желязната църква „Св. Стефан“ в Цариград възкръсва за нов живот

Желязната църква „Св. Стефан“ в Цариград възкръсва за нов живот

СНИМКИ: Веселин Вучков и Боян Петков

Българските туристически фирми да включат в своите маршрути из Истанбул три адреса с историческо значение за българската нация: Желязната църква, Метохът (срещу нея) и Екзархийския дом в кв. Шишли

Веселин Вучков, специално за Faktor.bg

„Осветих черквата Св. Стефан на Фенер… Присъствуваха официални лица и отбрана публика в черквата, а вън от черквата имаше народ с хиляди на двора и по пътя. Хорът на Софийската черква беше необходим за освещаването на такава хубава черква и спомогна твърде много за блясъка на тържеството. Подир освещението в черквата казах реч, похвала на тружениците по въпроса черковен, по значението на храма… На утрешния ден пак служих с владиците и за ония българи, които пристигнаха сутринта тоя ден с трен 750 души. Пеенето на хора беше превъзходно“.
Това записва в своя дневник Българският Екзарх Йосиф І за датата 8-ми септември 1898 г., когато на празника Рождество Богородично освещава новата църква „Св. Стефан“ на залива Златен рог в кв. Фенер на Истанбул. Екзарх Йосиф І е духовен български водач в продължение на 38 години: от 1877 г. до смъртта си през 1915 г. в София. Днес, повече от век по-късно, 

завършва първият цялостен ремонт на храма,

 известен като Желязната църква. С това се подновяват надеждите българските туристически фирми от началото на 2018 г. задължително да включат в своите маршрути из космополитния град три адреса с историческо значение за българската нация: Желязната църква, Метохът (срещу нея) и Екзархийския дом в кв. Шишли.
Основният ремонт на Желязната църква е в заключителната си фаза. Десетки строителни работници оформят двора, оградата и част от вътрешните елементи; стотиците чугунени орнаменти, от които е изградена църквата, са обработени детайлно срещу корозията. Изградените с каменни плочи гробове на възрожденските дейци Иларион Макариополски, Мелетий Велешки, Авксентий Велешки и Пайсий Пловдивски, разположени в двора, са покрити грижливо и предстои да бъдат почистени. Цялата строително-ремонтна офанзива на монтажници, реставратори и машини е под вещото ръководство на главния архитект на проекта г-жа Фикрие Булунмаз. 
Целта е след месец и половина, на 27-ми декември 2017 г., когато е и храмовият празник „Св. Стефан“, да се извърши тържественото 

освещаване на обновената църква

 Очаква се освещаването да се извърши от български митрополит, определен от Светия синод, с помощта на отец Ангел от църквата при Екзархията.
Всеобхватният ремонт на Желязната църква продължава близо шест години (с известни прекъсвания), поради което българските туристи и изследователи бяха лишени от възможност да посещават храма. Финансирането е осигурено основно от Истанбулската голяма община и доближава сумата от 4 млн. долара. В следващите месеци предстои и изграждането на трамвайна линия покрай българския храм от страната на залива. А на 7-ми януари 2018 г. ще се проведе тържественото откриване на обекта, с участието на българския премиер Борисов, турския президент Ердоган, българския патриарх Неофит, вселенския патриарх Вертоломей І и други официални лица. 
Метохът срещу черквата също е изцяло ремонтиран със средства, предоставени основно от българската дирекция по вероизповеданията. Запустелият преди години три-етажен метох днес е изцяло обновен, а вътре е оформена музейна сбирка. Всеотдайната подкрепа на Настоятелството към Българската Екзархия в Истанбул и неговия председател Васил Лиязе прави възможни посещенията на метоха, Екзархията в кв. Шишли и черквата „Св. Иван Рилски“ към нея, а след Нова година – и на Желязната църква. Осигурена е възможност за автобуси да паркират покрай черквата и метоха.
Нужно е да се напомни колосалното значение на Желязната църква на Златния рог за 

пробуждането на българския национален дух

 в средата на 19-ти век. През 1849 г. Княз Стефан Богориди, българин на османска служба и внук на Софроний Врачански, подарява за български черковни нужди голям двор с постройки на брега на залива Златен рог в османската столица, в кв. Фенер, недалеч от седалището на Вселенската патриаршия. Издаден е ферман с позволение за български молитвен дом, устроен на първия етаж на дървената къща, а по-късно е построена и Дървена църква в дарения имот, именувана „Св. Стефан“. На 25-ти октомври 1859 г. синът Никола Богориди поставя символично основния камък на бъдещата желязна църква, но същински градеж започва от Екзарх Йосиф І през 1892 г. Църквата е проектирана от арменеца на османска служба арх. Ховсеп Азнавур, а железните елементи са дело на виенската фирма „Рудолф Филип Вагнер“. Скелетът е от стомана, а страните – от ковано желязо, като елементите са захванати от близо 4 млн. болтове, нитове и гайки. Тежащите близо 500 тона елементи са превозени с влакове до Триест, а след това – с параходи до Истанбул. Иконостасът и камбаните са руско дело. 
В Дървената черква се провежда т. нар. Великденска акция от водача на черковно-националната борба Иларион Макариополски, когато на 3-ти април 1860 г. не споменава името на цариградския патриарх, а с думите: 

„… и всякое епископство православних!“ 

поема отговорност на български духовен глава. Тук за първи път е прочетен знаменитият Ферман, издаден на 28-ми февруари 1870 г., признаващ българите за отделен етнос в рамките на империята с право на самостоятелна Църква с наименование „Българска Екзархия“. По-рано старите къщи в дарения имот са разрушени и с камъните е построен  Метох на три етажа с 25 стаи и голям салон, след това е и седалище на Екзархията. Този Метох е светиня за националната ни история: в началото служи за подслон на пътуващи българи, но постепенно става средище на хилядите български занаятчии, търговци, градинари и др. в османската столица; ползва се за семинария, приют, редакция. Тук през 1857 г. се открива първото българско училище в Цариград  „Св. Св. Кирил и Методий“; започва списване и издаване на десетки български вестници и списания, които пробуждат Българското Възраждане; списват вестници Петко Р. Славейков, Марко Балабанов, Драган Цанков и др. Тук Петко Р. Славейков пише и знаменитата си поема „Изворът на белоногата“.

Снимки в галерия:
1. Обновената Желязна църква „Св. Стефан“ в Цариград
2. Църквата по време на ремонта: вътрешен изглед
3. Оригинален надпис с логото на австрийската фирма „Вагнер“.
4. Църквата по време на ремонта през ноември 2017 г.: външен изглед
5.  Желязната църква в ремонт: изглед от Метоха
6. и 7. Метох – приемна и класна стая: музейна сбирка
8. 8-ми септември 1898 г. – Освещаване на църквата „Св. Стефан“ от Екзарх Йосиф І


Сподели:
Ядрената катастрофа в Гренландия: Геополитическо напрежение между САЩ и Дания от времето на Студената война

Ядрената катастрофа в Гренландия: Геополитическо напрежение между САЩ и Дания от времето на Студената война

Катастрофата край Туле остава една от най-значимите ядрени аварии във времето на Студената война, която показва колко крехки могат да бъдат съюзническите отношения при разкриването на военни тайни

Управляващите върнаха на държавна ясла   бивш офицер от комунистическите служби и възпитаник на Москва

Управляващите върнаха на държавна ясла   бивш офицер от комунистическите служби и възпитаник на Москва

По-комично е, че ГЕРБ връщат в КЕВР кадъра на БКП Таско Ерменков, който самите те са уволнили през 2010 г. по време на първия кабинет Борисов

Една година без ген. Съби Събев: Няма алтернатива на членството ни в НАТО, без него ни чака съдбата на Украйна

Една година без ген. Съби Събев: Няма алтернатива на членството ни в НАТО, без него ни чака съдбата на Украйна

Не е вярно, че България е донор на чужди армии, нашият президент трябва да си настрои политическия компас, казваше евроатлантикът