Доц. Костадин Нушев: Най-съвършената молитва към Бога е благодарствената

Често прибягваме към молитвата едва когато сме усетили някаква празнота

Най-съвършената молитва към Бога е тази, която изразява благодарност за това, което сме получили от него, за това, което вече имаме. 

Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", автор на книги и студии по християнска етика и православно богословие. 

"Хората много често се обръщаме към Бога с просителни молитви, когато искаме да получим Божията благословия и блага. А много рядко се обръщаме с благодарствена молитва, с която да му благодарим за това, което имаме. Затова Църквата ни казва, че в християнството най-съвършената молитва е тази, която е израз на благодарствено отношение и прослава към Бога. Но много трудно ние достигаме до това безкористно и съвършено общение и отношение към Бога. Много често ние прибягваме към молитвата едва когато сме усетили някаква празнота в живота и бихме искали Бог да я запълни с неговото всемогъщество и с преизобилната сила, която той има да бъде източник на всички блага." - обясни богословът.

По думите му, когато говорим за Христос като Спасител, имаме предвид цялото му земно служение - идването му, въплъщението му, раждането му, учителското му служение, доброволната смърт, възкресението и възнесението:

"Чрез всички свои действия Исус Христос извършва своето спасително дело, но чрез доброволната си смърт на кръста той принася изкупление. Това е изкупителната му жертва." 

Доц. Костадин Нушев посочи, че Христос ни учи, че не всеки , който го е последвал, ще се наслаждава на безгрижен живот и на някакво земно щастие, а обратно - всеки, който иска да върви след него, трябва да се отрече от своето самолюбие и от стремежа само и единствено да получи изгода и благоденствие, защото, който иска да следва Христовия пример, също ще трябва да понесе своя кръст и да се сблъска със страдания.

"Доброволната кръстна смърт, която Христос приема заради нас и нашето спасение, е в центъра на богослужението на Разпети петък. Всички богослужения имат за цел да помогнат на вярващите християни молитвено да съпреживеят тези евангелски събития. Но и да се опитат да възприемат тази благодатна свръхестествена подкрепа, която всеки един получава чрез доброволната саможертва на кръста, която Спасителят дава за всички нас." - подчерта доц. Нушев.