Бойко Борисов е достатъчно опитен, за да не изпадне в пълна зависимост от ДПС
Бивши ченгета на ДС започнаха атаките срещу новия американски посланик, казва пред Faktor.bg политикът
Интервю на Васил Василев
- Г-н Сугарев, на низ от случайни обстоятелства или на недалновидна политика се дължи поведението на Реформаторския блок, заради което дори се заговори за оставка на правителството?
- Това, което се случва в Реформаторския блок, разбира се, че не е низ от обстоятелства. Това, което става в държавата, е твърде печално. Въпреки смяната на правителството, въпреки всички надежди, които се възлагаха на новия кабинет, моделът „Кой” продължава да съществува с пълна сила и не той се пригажда към обстоятелствата, а обстоятелствата се пригаждат към него. Резултатът от 207 депутати за съдебната реформа беше твърде смазващ и показателен за това, което става. Човек може да намери много оправдания за него, че това е единственият резултат, който може да бъде постигнат, че всяка друга опция не би преминала бариерата от 180 гласа и пр. Факт е, че от една страна съдиите попаднаха в малко по-зависима ситуация, докато пък абсолютната власт на главния прокурор беше потвърдена за пореден път. На фона на това, което се случва изпъкват разните по-дребни процеси като караниците между Реформаторския блок и ГЕРБ, между партиите в самата коалиция на реформаторите, като министрите, които хем са с партията си, хем не искат да напускат постовете, които заемат в правителството.
- Имаше ли опит за заговор срещу правителството, с искането за нов кабинет?
- Според мен всеки може да каже каквото си иска, но въпросът е какво може да се случи. Това, което се случи с Реформаторския блок е, че той се очерта като една твърде компромисна формация, която е готова да направи всичко, за да остане във властта. Поведението на Радан Кънев е единственото възможно достойно при изходните позиции, при които се развиват нещата. Те са отчаяни жестове, може би достойни, но без някаква реална перспектива. Кънев няма потенциал нито да предизвика, нито да спечели предсрочни парламентарни избори. Дори Реформаторският блок като цяло да беше напуснал мнозинството, това правителство щеше да продължи да управлява. То щеше да разчита на динамични мнозинства, на много договорки, които щяха да стават все по-задкулисни. Реформаторите не виждам да имат розово бъдеще. С това, което се случи, те на практика бламираха естествения си лидер Радан Кънев и се доказаха като формация, която по-скоро се приспособява, отколкото да се опитва да приспособи статуквото.
- До какво ще доведе шизофренната ситуация, в която в момента се намира партията на Радан Кънев - хем опозиция, но и управляващи едновременно?
- Самата ситуация в Реформаторския блок е шизофренна. Партията на Петър Москов е опозиция, а в същото време остава в управлението. Реформаторският блок и ДСБ най-вече се намират в една доста разкрачена позиция в тази ситуация, което едва ли ще им донесе дивиденти в близко бъдеще. От една страна Радан Кънев трябваше да попита първо Реформаторския блок преди да обяви решението си да мине в опозиция. От друга страна самото решение на реформаторите да останат във властта де факто го бламира. Сега Радан Кънев с чиста съвест може да каже, че е единственият опозиционен депутат в този парламент, тъй като в него друга опозиция няма. Разбира се, аз не мога да оправдая изцяло и действията на Петър Москов. Виждали сме и друг път министри да казват „аз оставам заради реформата и затова оставам в следващия кабинет”. Това обаче не е кой знае колко мъжко и достойно поведение и обикновено не свършва добре. Виждал съм и други министри в подобни ситуации, министри, които са били от СДС, напр., пък след това са останали в следващо правителство в различен политически формат. За останалите депутати от ДСБ не бих могъл да съдя, но самият факт, че са се съгласили да останат в Реформаторския блок при тази ситуация, говори, че вероятно на тях също не са им чужди някои комерсиални намерения, свързани с властта.
- Ще се сбъдне ли прогнозата на лидера на ДСБ за това, че останалите му коалиционни партньори от Реформаторския блок ще минат в опозиция до средата на 2016 г.?
- Това не е възможно, тъй като Реформаторският блок има един доста опитен коалиционен партньор в лицето на ГЕРБ, който няма да остави в мнозинството да останат партии без съответните бонуси. Тъй като Реформаторският блок е по-малкият партньор в една доста сложна коалиция, на него периодически му се поднасят ту моркова, ту тоягата и по този начин се държат в една поносима орбита. Предполагам, че и в бъдеще управлението ще продължи да действа по този начин.
- Очаквате ли предсрочни избори догодина?
- Аз лично не очаквам никакви катаклизми, такива, на каквито от ДПС най-много се надяваха. Тяхната цел беше да поставят Бойко Борисов в пълна зависимост и де факто да заместят Реформаторския блок. Бойко Борисов е достатъчно опитен политик, за да не се поддаде на подобно изкушение. Той ще стимулира и ДПС, и РБ, и АБВ, дори с идиотското им предложение за промяна на конституцията. Премиерът ще пази този баланс, което е изключително сложна задача. Той ще се стреми всеки да е доволен с нещо, а ако е недоволен, това да бъде променено.
- Има ли обяснение тази цикличност през годините през декември властта да се клати, така беше при Любен Беров и Жан Виденов например?
- Винаги има някаква цикличност в ситуациите, когато трябва да бъде променена някаква формула, но да бъде запазен балансът на управлението. В тази ситуация очевидно от Реформаторския блок в един момент са поискали твърде много от Борисов или пък може би са преяли с власт. Вероятно на реформаторите е трябвало да им се покаже, че в крайна сметка те не могат да си позволят толкова много. От друга страна, вътрешните напрежения в Реформаторския блок бяха ясни още от създаването на тази коалиция. Когато една коалиция няма лидер, а съвет, който взима решения, то надали те могат да се приемат за легитимни за всички партии. Това се прояви в колебливата политика, която те водеха през цялото време. Такива неща са се случвали и в миналото. Типичен пример също е кабинетът на Филип Димитров с разните Г12 и сини мравки. Нещо подобно в момента изживява и Реформаторският блок.
- Новият американски посланик Ерик Сет Рубин заяви, че ще брани страната ни от хибридната война, която Русия води срещу България. Успя ли правителството да предприеме адекватни мерки в тази посока?
- Мисля, че през последната една година все пак има някакво противодействие на тази хибридна война от страна на Русия и твърда позиция, отстоявана поне от Външно министерство. Що се отнася до новия американски посланик изразява пряко и ясно своите намерения у нас, така че от негова страна можем да очакваме твърди и категорични позиции като застъпник освен всичко и на интересите на НАТО в България.
- Ще допуснат ли политическата и медийната среда на дипломата да се пребори с Петата колона у нас?
- Аз не съм видял досега тукашната медийна среда с всичките й безумства и врява да повлияе над който и да е американски посланик. Американската дипломация е достатъчно зряла, за да знае за какво става дума в България и да не обръща внимание на всичко това, за което споменахте. Макар че, някои медии вече започнаха да пишат как САЩ ни изпраща идиоти за посланици. Това се говори от бившите ченгета на Държавна сигурност, които нямат интерес от силни западни дипломати и хората не бива да се връзват на подобни манипулации.
- Трябва ли страната ни по примера на Полша да по-категорично да се раздели със символите на социалистическия режим и да събори паметниците на Червената армия?
- Моето лично мнение е, че всички съветски паметници, не само в София, а и в България, трябва да бъдат премахнати до един, защото става дума за окупационна червена армия, вследствие на което България попадна под тираничен режим в рамките на пет десетилетия. Такива паметници нямат място в България. Друг е въпросът, че всеки се посвива и не иска да взима твърдо решение, така както направиха в Полша и в други страни, в които са наясно какво означава руско влияние и руска окупация.