Босът на КТБ грижливо избягва да развива тези около Доган и още по-малко и изобщо около БСП
Илиян Василев, специално за Faktor.bg
Сигурно е вече, че опалният банкер реши да говори открито, защото няма какво да губи. Или по-точно съзря в процесите в България - резултатите на президентските избори и тенденциите, които трябва да сменят правителството в края на април с ново издание на схемата БСП-ДПС, но този път с някакъв тип подкрепа и от националистите - своя шанс да съхрани живота си, а това което може от репутацията и богатството си.
Бяха казани много неща, предстоят нови дози "истини", но никога не трябва да забравяме контекста на казаното и да изолираме моментите на субективност и потенциални спекулации.
Важно е интервюто да се оценява в контекста на въпросите, които Диков не зададе - дали не иска, не знае или не може е друг въпрос - и най вече на времето в което интервюто се взема и излъчва. Атаката му този път основно е срещу Борисов /напълно заслужена, но не балансирана/ изцяло съвпада с атаката на руските партньори на Цветан Василев - Косарев-Малофеев - срещу българския премиер, по всички канали, включително чрез ТВ Царьград и свързаността им с реализацията на операцията на Кремъл, която в края на месец април у нас трябва да се доразвие "успеха Радев" и на власт да дойдат БСП–ДПС плюс, включително и варианта, за който говори Нинова - гранд коалиция между БСП и ГЕРБ, но при по-силна парламентарна позиция на БСП.
Ако забелязвате, Цветан Василев грижливо
избягва да развива тези около Доган
и още по-малко и изобщо около БСП. Ключовото изречение - мафията у нас започна с 2009 година - в смисъл цялото зло е функция само и единствено на Борисов може и да се тълкува в смисъл, че разцветът на неговата империя около КТБ, е достигнат по времето на тройната коалиция - но е бил компрометиран и прекъснат при Борисов. Разбира се, не защото сегашния премиер в оставка, е искал да въздаде справедливост, а по думите на Цветан Василев - за да "получи своето".
Факт - при това неоспорим - че апогеят на своето влияние Цветан Василев достига при управлението на тройната коалиция, която в момента реализира стратегията Нинова и търси път към връщане на власт. Цветан Василев не крие своята надежда да се възползва от този процес.
протестен вот, който сменя правителства
Прореформиските сили трябва да разберат горчивата истина - те са раздробени, фрагментирани и трудно могат да се фокусират и обединят около главната цел - реформите и не могат да използват протестния вот, който е овладян от Марешки и националистите. Вероятността от нов проект, особено започнат от позната партийна платформа, е нулева. Който е да нов проект, дори успешния, ще изисква време и няма да се случи по познатите
технологии за партийно строителство
Следователно за добро или зло трябва да се разчита на това, което ГЕРБ може да произведе като присъствие и влияние в следващия Парламент. Стратегията на някои десни лидери - да се разруши ГЕРБ на всяка цена - играе точно в полето на стратезите на Кремъл.
Ако Борисов се разговори за това, което знае за периода на тройната коалиция, за кабинета Орешарски и натиска на руснаците - може да обърне тенденциите, макар и частично, но достатъчно за да остане най-голямата партия и да влияе върху процесите. Но трябва да наруши комфорта си и особено да засегне "доновете" в БСП и ДПС, които Цветан Василев удобно пропуска.
А това вече е трудна работа.
Като общество имаме нужда от цялата истина, а не от отделни части от пъзела, удобни за отделните групировки.
Тъй като в Русия и в Кремъл предстоят пикове на политическа сеизмика, върху която не можем да влияем, Ако не от друго, от инстинкт за самосъхранение, трябва да се дистанцираме от процесите там и да не позволяваме на проводници на влияние на различните групировки там, да дестабилизират вътрешния ни политически процеси.
Иначе вместо да бъдем от страната на Истината и да търсим възмездие, ще ни манипулират и превърнат в съучастници на чужди битки, които плащаме със свои пари.
Но внимавайте с откровенията на Цветан Василев - те имат двойно дъно.