13 Декември, 2025

Анна Кръстева: България си осигури златна магистрала към сърцето на бъдещия президент на САЩ

Анна Кръстева: България си осигури златна магистрала към сърцето на бъдещия президент на САЩ

Нашият път, който беше трасиран през последните години, се нарича Ф-16".

"България си осигури златна магистрала към сърцето на който и да стане президент на САЩ". Това каза пред БНР политологът и преподавател в НБУ проф. Анна Кръстева и уточни, че "нашият път, който беше трасиран през последните години, се нарича Ф-16".

"Биха се разместили доста геополитическите отношения на САЩ, в зависимост от визиите на Доналд Тръмп и Джо Байдън", посочи тя в коментар на президентските избори в САЩ. Според нея Русия би подкрепила Тръмп, а Европейският съюз - Байдън.

"Тръмп ще продължи да размества пешките на международната дъска. Той преобърна света, който самите Съединени щати бяха изграждали с десетилетия. Този свят беше основан на мултилатерализма, където САЩ бяха първи сред равни в международните организации и споразумения", обясни проф. Кръстева и припомни, че Тръмп извади Америка от споразумението за климата.

По думите ѝ мултилатерализмът, в който политическите отношения са водещи, е заменен с двустранни отношения, които много повече се основават на търговска логика.

Кой да бъде основният враг на САЩ също зависи от предпочетения кандидат за президент:

"За Тръмп това ще е Китай, за Байдън ще е Русия", посочи преподавателката по политология.
Сподели:

Коментари (0)

Киев: Русия е ударила турския кораб  VIVA в Черно море

Киев: Русия е ударила турския кораб VIVA в Черно море

Това е вторият подобен инцидент през последните дни, в който Москва грубо и цинично нарушава нормите на международното право

Свобода срещу санкции: Лукашенко помилва 123 затворници след сделка със САЩ

Свобода срещу санкции: Лукашенко помилва 123 затворници след сделка със САЩ

Властта в Минск освободи основателя на правозащитната група "Вясна" и носител на Нобеловата награда за мир за 2022 г. Алес Беляцки, както и двама от най-известните беларуски опозиционери - Мария Колесникова и Виктор Бабарико

Нов ход на Тръмп в стремеж да постигне мир в Украйна

Нов ход на Тръмп в стремеж да постигне мир в Украйна

Служител от Белия дом твърди, че са подготвени три отделни споразумения, като САЩ ще предложат на Украйна гаранции по член 5 от НАТО в замяна на Донбас