9 Януари, 2026

Атанас Запрянов: България не е защитена от атаки с балистични ракети

Атанас Запрянов: България не е защитена от атаки с балистични ракети

Атанас Запрянов

България трудно ще се сдобие със системи „Пейтриът", защото производството е малко, посочва зам.-министър на отбраната

България не е защитена от атака с балистични ракети и спешно се нуждае от модернизация на системите си за противовъздушна атака. Това заяви зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов в ефира на Нова ТВ. Той беше част от екипа на военния министър Тодор Тагарев, който наскоро бе на визита в САЩ.

„Разговаряхме как САЩ могат да ни помогнат за системи за противовъздушна и противокорабна отбрана. Щатите са основният ни партньор в модернизацията на ВВС и Сухопътните войски. Няма договор за разполагане на системи за ПВО, вървят такива разговори. Имаме стари съветски системи и идва време да ги сменяме", поясни какво е състоянието на нашата отбранителна система Запрянов.

По думите му България обаче трудно ще се сдобие със системи „Пейтриът", защото производството е малко. И дори да бъдат поръчани сега, ще са налични след 8-9 години, твърди зам.-министърът на отбраната.

Според него Балканите са уязвими, защото са стара зона на руски интерес и влияние. И посочи своите опасения в тази посока.

„Русия е последователна в действията си след 2008 г. - използва военна сила, за да завладява територии. Най-напред Грузия, след това Крим, сега Украйна”, обясни той.
Сподели:

Коментари (0)

Кая Калас: Руският удар с „Орешник“ е послание на Путин към Европа и САЩ

Кая Калас: Руският удар с „Орешник“ е послание на Путин към Европа и САЩ

Руският президент Владимир Путин „не иска мир - отговорът на Русия на дипломацията са още ракети и разрушения“, коментира върховният представител на Европейския съюз по външната политика

Руски обстрел остави половин Киев на студено: Призоваха който може да напусне града

Руски обстрел остави половин Киев на студено: Призоваха който може да напусне града

Тази руска атака беше най-болезнената за критичните инфраструктурни обекти на столицата, обяви кметът на Киев Виталий Кличко

Руски удари с "Орешник": Въоръжените сили на Украйна разобличиха окупаторите

Руски удари с "Орешник": Въоръжените сили на Украйна разобличиха окупаторите

ВСУ разкриват особеностите на руската нощна атака срещу Украйна и с какви трудности са се сблъскали по време на вражеските удари край Лвов