България е блокирала 45 хиляди злонамерени IP-адреса, базирани в Русия, по подозрение, че от тях може да се подготвят кибератаки. Това заяви пред БНТ министърът на електронното управление Божидар Божанов.
По думите му, кибератаките се предшестват от засилено търсене и проверяване на данни от страна на хакерите, което се прави през периода на подготовка за злосторническите действия. В момента в страната ни не се наблюдава зачестяване на хакерските атаки, но търсенето на данни е повишено. Това е накарало властите да предприемат превантивно блокиране на руски адреси.
По думите на Божанов, сега министерството извършва сканиране на собствената инфраструктура за уязвимости, за да се предотвратят евентуални поражения от кибератаки.
Той напомни, че е в ход информационна война, чийто обект е и нашата страна. Затова министерството следи сайтовете за фалшиви новини и разпространението им в социалните мрежи. Той поясни, че не става дума за забрана върху определни информации, но стремежът е да се ограничи усилването на разпространението на фалшиви новини чрез алгоритмите на социалните мрежи.


Коментари (0)