31 Януари, 2026

ЦИК няма да се произнася, Сарафов е уведомил, че ще вземе имунитета на Джейхан Ибрямов

ЦИК няма да се произнася, Сарафов е уведомил, че ще вземе имунитета на Джейхан Ибрямов

Росица Матева

До комисията е постъпило писмо от временно изпълняващия длъжността на главен прокурор

ЦИК няма да се произнася дали Джейхан Ибрямов, който е кандидат за народен представител от коалицията "Алианс за права и свободи", ще остане без депутатския си имунитет.

До ЦИК е постъпило писмо от временно изпълняващия длъжността на главен прокурор Борислав Сарафов, което е било прочетено на днешното заседание от говорителката и зам.-шефка на комисията Росица Матева, съобщава бТВ.

Тя е уточниба, че документът е уведомление и само за сведение. Матева е запознала колегите си с него, без да споменава името на Ибрямов,

В обяснението към членовете на ЦИК Борислав Сарафов ги уведомява, че Ибрямов е задържан в момент на тежко престъпление. И в този случай депутатския имунитет не го пази.

Джейхан Ибрямов снощи бе задържан със 100 000 белязани лева. Обвинението срещу него е за купуване на гласове и подкуп.

Според Матева в писмото главният прокурор обяснява, че Ибрямов е задържан по време на заварено престъпление. Единственото законово изключение, което позволява органите на реда да пренебрегнат имунитета на депутат или кандидат за народен представител - когато той е заловен в момент на извършване на деянието.

Според Конституцията народните представители не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбуждано наказателно преследване освен за престъпления от общ характер, и то с разрешение на Народното събрание.

Те се ползват от наказателна неприкосновеност. При заварено престъпление обаче, когато то е току-що извършено или е в процес на извършване, т.е. ако депутатът бъде хванат на местопрестъплението, разрешение не се иска.

При такива ситуации обаче парламентът трябва да бъде информиран, в случая сме в предизборна кампания, което означава, че информация трябва да получи ЦИК и председателката на Народното събрание Рая Назарян.

 
Сподели:

Коментари (0)

Европол и България разбиха престъпна мрежа за контрабанда на мигранти

Европол и България разбиха престъпна мрежа за контрабанда на мигранти

Мрежата е функционирала по пирамидален модел, като участниците са изпълнявали различни роли. Ядрото ѝ, базирано в София, е било съставено основно от български и сирийски граждани.

Асен Василев губи делото срещу Тошко Йорданов за 250 000 лева - съдеше го за злепоставяне

Асен Василев губи делото срещу Тошко Йорданов за 250 000 лева - съдеше го за злепоставяне

Йорданов заяви, че в миналото Асен Василев е откраднал интелектуална собственост от фирма. Доказателствата сочат, че твърдението му е вярно. Междувременно Василев е създал пречки за събирането на доказателства, Сега лидерът на ПП е осъден да плати на Йорданов 5779 евро, за съдебни разноски.

Делото срещу Иван Портних се връща на прокуратурата заради установени несъответствия

Делото срещу Иван Портних се връща на прокуратурата заради установени несъответствия

Според съда допуснатите несъответствия в обвинителния акт пречат на обвиняемите да разберат в какво са обвинени.