21 Януари, 2026

Eврокомисар Бретон: ЕС трябва да премине в режим на военна икономика

Eврокомисар Бретон: ЕС трябва да премине в режим на военна икономика

Тиери Бретон

Европейският съюз "сега трябва да премине в режим на военна икономика", каза еврокомисарят Тиери Бретон - отговорник по отбранителната политика в четвъртък. Според него войната в Украйна принуждава Европа да засили своята сигурност и отбранителна индустрия, цитира думите му Европейската редакция на "Политико".

Комисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон обеща на участниците в Европейската среща на върха по отбраната 1 милиард евро от Европейския механизъм за подпомагане на мира, за да продължат да попълват оръжейните си запаси, след като изпратят оръжие на Украйна, пише news.bg.

"Настоящата агресивна война срещу Украйна коренно промени средата за сигурност в Европа", каза Бретон чрез видеовръзка. Той добави, че Еврокомисията е готова да ускори процедурите за обществени поръчки, да премахне пречките пред трансфера на боеприпаси в рамките на единния пазар и да премахне "всякакви регулаторни бариери" за работното време.

Френският еврокомисар повтори призива си Европа да увеличи производствения си капацитет до 1 милион снаряда годишно в рамките на една година, като част от проектозакона за отбранително производство, наречен "Закон в подкрепа на производството на боеприпаси" (ASAP).

Миналата седмица Комисията одобри планове за увеличаване на капацитета на ЕС за производство на боеприпаси чрез инжектиране на 500 милиона евро от фондове на ЕС в европейски фабрики за снаряди, за да се стимулира производството на оръжия - съчетано със съфинансиране от около 500 милиона евро от страни членки и други източници.

Микаел Йохансон, главен изпълнителен директор на шведската космическа и отбранителна компания Saab, каза, че целта от 1 милион снаряда е реалистична и Saab може да осигури 400 000 снаряда само от своя шведски завод.

"Можем да действаме още утре, ако Комисията реши кой ще поръча боеприпасите," каза той. "Европейската инвестиционна банка също трябва да се организира да започне да подкрепя отбранителния сектор."

Йохансон каза, че Европа е "твърде зависима" от Съединените щати и трябва да увеличи своите суверенни способности. "Ако днес сме 70 към 30 процента зависими от САЩ, трябва да да преобърнем това до около 30 към 70 процента в полза на суверенните способности", каза той.

Към момента страните членки планират да започнат да харчат 70 милиарда евро през следващите три години, за да увеличат отбранителния си капацитет, каза върховният представител на ЕС по външните работи Жозеп Борел пред присъстващите на срещата.

"Не бях фен на (бившия президент на САЩ] Доналд) Тръмп, но мисля, че той беше прав в едно нещо: европейците не споделят своята част от тежестта" в рамките на разходите за отбрана на НАТО, каза Борел.
Сподели:

Коментари (0)

Председателят на Европейския съвет на фона на заплахите на Тръмп: Готови сме да се защитаваме 

Председателят на Европейския съвет на фона на заплахите на Тръмп: Готови сме да се защитаваме 

"Европейският съюз разполага със силата и инструментите за това“, увери Антониу Коща

МВнР опроверга президентството: Поканата от Тръмп е изпратена още в понеделник

МВнР опроверга президентството: Поканата от Тръмп е изпратена още в понеделник

Спекулациите и невярната информация въвличат и поставят под съмнение професионализма на българските дипломати и администрацията на Министерството на външните работи", категорични са от МВнР

Поне 3 117 иранци са убити от началото на протестите

Поне 3 117 иранци са убити от началото на протестите

Духовните власти осъдиха вълната от протести като „терористичен“ инцидент, характеризиращ се с насилствени „безредици“, подхранвани от САЩ.