Грантово финансиране от Европейската комисия за закупуване на скенери и подсилване контрола на границите ни може да препъне влизането на България в сухопътния Шенген. Става дума за 100 млн. лв. отпуснати от ЕК на Агенция „Митници“. Това обявиха на брифинг днес в Народното събрание евродепутатът Радан Кънев и народният представител от ПП-ДБ Мартин Димитров , уточнявайки, че служебният кабинет на Димитър Главчев е прекратил обществената поръчка и я дал непрозрачно на конкретна фирма, договаряйки се с нея.
Миналата година е стартирала обществена поръчка, но е обжалвана, а решение на ВАС задължава Агенцията да прекрати поръчката и да обяви нова такава. Вместо да изпълнят указанията на съда и да спазят изискванията на ЕК, ръководството на митниците се договорят директно с фирма като и възлагат важната доставка, мотивирайки се, че оборудването има отношение към разузнавателната дейност и заради това са елиминирали всякаква публичност, обясни Мартин Димитров.
Това е огромна грешка, защото всички, които не искат България да влезе в сухопътния Шенген, сега имат формално основание да поискат отново отлагането ни. Необяснимо е защо служебният кабинет допуска такива автоголове, допълни депутатът.
Евродепутатът Радан Канев акцентира, че скандалът с отменената обществена поръчка, не спазените правила и прякото договаряне с неизвестен доставчик на митническото оборудване, вече се чува в Брюксел и поражда сериозно напрежение. Според Кънев поръчката е обявена по време на правителството на Николай Денков, а е прекратена и е преминато към секретно пряко договаряне от служебния кабинет на Димитър Главчев.
Необяснимо е поведението на българската страна, която въпреки, че има изрични указания от ЕК, избира да възложи поръчката при пълна липса на прозрачност, а това поражда тревоги за сигурността и провокира доверието на партньорите, смята евродепутатът.
"В момента има няколко сериозни скандала в Европа с китайско оборудване, които отказват да дадат информация дали е възможно да има течове на чувствителна информация към чужда държава. ЕК иска да е сигурна, че не се купува подобно оборудване, което представлява риск за националната сигурност", коментира Кънев.
"В момента, особено със сформирането на новата Европейска комисия, изрично се подчертава, че всяко оборудване, свързано със сигурността и отбраната, трябва да бъде при възможност произведено в Европа", подчерта той.
Кънев изтъкна още, че има риск България да загуби средствата в размер на 63 млн. лв. за обществените поръчки за рентгени и скенери за границите ни.
Мартин Димитров допълни, че по тази програма на ЕК до 2027 година се очакват допълнително финансиране за България, което може да бъде спряно. Има опасност и ЕК да поиска да върнем получените вече средства и дори да ни наложат санкции.
До сега Мартин Димитров е инициирал две актуални питания до финансовия министър, но отговорите са непълни и не дават обективна представа, защо са избрали този съмнителен подход на действие. Агенция „Митници“ до сега не е обявила на сайта си, коя е избраната от нея с пряко договаряне фирма.
Очаква се разплитането на скандала да продължи и в Брюксел, защото от ЕК са чувствителни към спазването на правилата, по които се харчат пари на съюза.
Още от Бизнес
Ключова стъпка в енергетиката: Подписан е нов договор между "Уестингхаус Електрик Къмпани" и АЕЦ "Козлодуй“
Той включва анализи на безопасността за лицензиране на нов проект на ядрени горивни касети, съвместим с проекта на горивото, което се използва в момента на блок 6 на централата
Санкциите застигнаха и "Газпромбанк", от днес е забранено разплащане с нея
Така по-трудно Кремъл ще заобикаля американските санкции и ще има възможност да финансира и оборудва своята армия
ЕЦБ: Броят на потребителите в еврозоната, които притежават криптовалути, се е увеличил повече от два пъти
Биткойнът надхвърли 100 000 долара по-рано този месец след изборната победа на Доналд Тръмп в САЩ и обещанието му да превърне Съединените щати в „световна столица на биткойна и криптовалутите“