31 Декември, 2025

Германски министър гневен към Путин: Няма да му позволим да ни изнудва

Германски министър гневен към Путин: Няма да му позволим да ни изнудва

Роберт Хабек

Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек заяви, че страната му няма да позволи да бъде изнудвана от руския президент Владимир Путин, предаде „Ройтерс“.

Руският президент Владимир Путин обяви, че е подписал декрет, съгласно който чуждестранните купувачи на руски газ трябва от утре да плащат в рубли, а ако не го направят, договорите им ще бъдат прекратени. Берлин посочи, че подписаните договори за доставка на газ трябва да се спазват. Роберт Хабек каза, че Германия е готова за всички сценарии. Германия е страната, която внася най-голямо количество руски газ – 42,6 милиарда кубически метра. Следват Италия, Беларус, Турция и Нидерландия.

Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че е казал на руския президент Путин, че неговата страна е проверила договорите с Русия за доставките на газ и ще продължи да плаща по тях в евро или долари. Шолц повтори, че Германия се надява да стане независима от руския петрол и въглища още тази година, но постигането на независимост от руския газ ще отнеме повече време. Канцлерът изтъкна още, че санкциите срещу Русия трябва да бъдат затегнати, а възможните пробиви - запушени, за да бъда засилен натискът срещу Путин.
Сподели:

Коментари (0)

Си Дзинпин: Повторното обединение на Тайван с Китай е неизбежно

Си Дзинпин: Повторното обединение на Тайван с Китай е неизбежно

Опитите за независимост на Тайван, разчитащи на външни сили, ще бъдат "напълно смазани".

Кристин Лагард: Гордо посрещаме България в семейството на еврото

Кристин Лагард: Гордо посрещаме България в семейството на еврото

Тя отправя пожелание за щастлива и успешна Нова година на всички българи.

Управителят на БНБ Димитър Радев: Еврото е знак за принадлежност, не просто валута

Управителят на БНБ Димитър Радев: Еврото е знак за принадлежност, не просто валута

"Левът остава част от нашата история и от паметта на поколения българи. Никой не го отнема. Той просто заема своето място в разказа за страната ни – редом с марките, франковете и лирите на други европейски народи."