5 Януари, 2026

Ивайло Мирчев: При лошо развитие рискуваме невиждан от 1996 г. бюджетен дефицит

Ивайло Мирчев: При лошо развитие рискуваме невиждан от 1996 г. бюджетен дефицит

Ивайло Мирчев

ДБ не мислят за третия мандат, надяват се на втория

При лошо развитие на икономиката за следващата година може да се стигне до абсолютно невиждан от 1996 г. бюджетен дефицит, заяви пред Нова ТВ депутатът от „Демократична България” Ивайло Мирчев.

„Преведено - това означава, че България трябва да изтегли огромни заеми, по които само лихвите ще бъдат милиарди годишно“, поясни той. 

„Когато тази година имате вече 8-9% дефицит, не може следващата да кажете, че ще правим балансиран бюджет. Не става, чисто икономически. Може, в най-добрия случай, да отидем на 5-6% дефицит. Само че тогава вече влизаме в истинска дългова спирала, защото не можем да спрем да теглим заеми.” – коментира Мирчев.

По думите му, тези заеми ще са за най-различни разходи, които са включени в бюджета.

„Съгласни сме, че минималната работна заплата трябва да се вдига с нивото на конкурентноспособност”, добави депутатът.

По отношение на отстъпката за 1 лв. на литър за горивата Мирчев смята, че мярката ще бъде приета и на второ четене: „Всеки подобен ход по отношение на „Лукойл”, ние го приветстваме. Включително, предложението ни за поемане на оперативен контрол върху „Лукойл”. Целта ни не е държавата да прибере „Лукойл”, а „Лукойл” да разбере, че държавата има инструмент, с който да накара компанията да не изнудва страната ни.”

На въпрос възможно ли е сближаване на партиите около третия мандат, депутатът отговори, че ДБ са се концентрирали върху реализирането на втория.

„Не мислим за трети, защото той е изключително рисков. Трябва да минем с втория мандат.” – смята Мирчев.

Сподели:

Коментари (0)

Иван Сотиров посочи формулата за победа на син кандидат за президент на България

Иван Сотиров посочи формулата за победа на син кандидат за президент на България

По думите на общинския съветник от "Синя София" истинската промяна у нас може да стане с последователни десни реформи и демонтаж на т.нар. "свръхдържава"

Терзиев: Боян Недев отива временно на длъжността главен архитект на София

Терзиев: Боян Недев отива временно на длъжността главен архитект на София

В своя позиция столичният кмет обяви, че предстои иницииране на законови и подзаконови промени, с които да се ограничи презастрояването, и нов начин на устройствено планиране, който да свързва строителството с трафика, социалната инфраструктура, зелените площи и качеството на градската среда

Подкомитет на ООН препоръча омбудсманът да бъде изваден от „домовата книга“

Подкомитет на ООН препоръча омбудсманът да бъде изваден от „домовата книга“

Същият е потвърдил е потвърдил акредитацията на националната институция за правата на човека с най-високия възможен статут „А“ съгласно Парижките принципи