Консумацията на жабешки бутчета в Европа може да доведе до изчезване на жабите

Едно от най-известните ястия във френската кухня

Ракоядна тревна жаба, снимка: Wikipedia

Ракоядна тревна жаба, снимка: Wikipedia

Европейското търсене на бутчета от жаби може да доведе до "необратимо изчезване" на тези земноводни , показва ново изследване.

Между 2010 г. и 2019 г. държавите от Европейския съюз са внесли 40,7 милиона килограма бутчета - еквивалент на около два милиарда жаби.

Повечето от жабите са закупени от Индонезия, Албания и Турция. Консумацията в Европа унищожава местните популации в тези страни, предупреждава доклад, публикуван в списание Nature Conservation.

"Призоваваме държавите (износителки) и техните правителства да поемат отговорност за устойчивостта на търговията", пишат авторите.

"ЕС трябва да предприеме незабавни действия за насочване на целия внос чрез единна централизирана база данни и да включи чувствителните видове в приложенията към Регламента на ЕС за търговията с диви животни."

Жабешките бутчета са едно от най-известните ястия във френската кухня. Според легендата през XII век монасите започнали да ядат земноводните, които църквата класифицирала като риба, за да избегнат строгата безмесна диета.

Те се консумират и в други части на света, включително във Виетнам и Китай.

В ЕС Белгия е основен вносител на жабешки бутчета (28 430 тона между 2010 г. и 2019 г.), но около три четвърти от тях се реекспортират във Франция.

Франция внася 6790 тона от страни извън ЕС (16,6 % от вноса в ЕС), следвана от Нидерландия (2620 тона; 6,4 %), Италия (1790 тона; 4,3 %) и Испания (923,4 тона; 2,2 %).

Френските власти забраниха местния комерсиален лов на жаби - с изключения на периода през 80-те години, след като броят на видовете намаля драстично.

Сега 80% от търсенето на жаби в Европа се доставя от Индонезия - същият модел се повтаря и в тази страна.

Ракоядната тревна жаба (Fejervarya cancrivora), гигантската яванска жаба (Limnonectes macrodon) и източноазиатската жаба бик (Hoplobatrachus rugulosus) са уязвими към потенциално „прекомерно улавяне“, предупреждава докладът.

В Турция Pelophylax caralitanus, известна като анадолската жаба, е изложена на „висок риск от изчезване“.

„Прекомерната експлоатация за търговия с жабешки бутчета във Франция, Италия и Швейцария е причинила бързия упадък на този вид, така че сега се смята за застрашен“, предупреждава докладът.

Спадът има косвен ефект върху местните екосистеми. Жабите ловуват насекоми. В районите, където се ловуват земноводни, според изследователите, насекомите се размножават твърде много, което засилва риска от употреба на токсични пестициди - има тенденция използването им да се увеличава.

Как можем да предпазим жабите от свръхексплоатация?

През 70-те и 80-те години на миналия век Индия и Бангладеш бяха основните доставчици на жаби за ЕС, но правителствата на тези страни спряха да изнасят, след като местната популация намаля.

За да гарантират, че търговията остава устойчива, изследователите призовават държавите износителки на жаби да регулират търговията по-строго.

Те призоваха също ЕС да публикува повече информация за търговията.

Някои предприемчиви вегани са изобретили жабешки бутчета на растителна основа, направени от пшеница и соя. /БГНЕС