30 Август, 2026

Наско, който беше културен министър: Удовлетворен съм, че с моя подпис „Бузлуджа“ получи държавно финансиране

Наско, който беше културен министър: Удовлетворен съм, че с моя подпис „Бузлуджа“ получи държавно финансиране
Наско позира пред капището с автора на проекта

Скандалният бивш министър на културата Наско Атанасов се похвали във фейсбук, че бил истински щастлив, че дал зелена светлина на реставрирането и финансирането на комунистическия паметник на Бузлуджа. В края на юни, дни преди да падне правителството Атанасов отпусна близо 400 бона държавни пари, без да е ясно за какво точно ще бъдат изхарчени, какъв е проектът и как  възроденият паметник ще бъде представен на обществото.
В последните дни като министър Атанасов се скри и не отговори на депутатското питане на Мартин Димитров от „Демократична България“, който искаше да знае, как след като комунизмът е обявен със закон за престъпен, с държавни пари се реставрира един от мрачните му символи.

Вчера бившият министър, който сам разказваше, че често е в облаците реши да слезе на земята и даде повече обяснения около скандалния проект. Ето какво написа на стената си във фейсбук: 

„Бузлуджа е противоречива за нас, отвътре, като минало, с което трябва да се справим и преосмислим. Бузлуджа е безспорна отвън, когато мислиш космополитно и в мащаб.
Бузлуджа е смислен проект с перспектива. 
Когато преди няколко години чух за архитект Дора Иванова и за идеята ѝ да възроди паметника, искрено ѝ се възхитих. Удовлетворен съм, че един от последните ми подписи като министър на културата бе решението Проект Бузлуджа / Buzludzha project да получи държавно финансиране. 
От сърце желая успех на Дора и целия ѝ екип! С такива хора бъдещето е истински светло. Сърдечно благодаря за поканата на OPEN BUZLUDZHA 2022 и чакам Open Buzludzha Fest 2023 с нетърпение!“

Скандалното в случая е, че това е мисленето на човек, който се представя за новатор и част от промяната? Как да се преосмисли комунизмът, след като истината за него и жертвите му се укрива и премълччава повече от 70 години. Да,  други народи са се справили с подобни престъпни режими като са ги отрекли не само на думи, но и с реални действия и са разказали на младите цялата истина за престъпната им същност.

 Да каже Атанасов – как „Бузлуджа“ ще бъде разказана на поколенията и гостите? И авторите на проекта и Министерството на културата мълчат гузно по темата. 

Атанасов твърди, че паметникът бил смислен отвън – клише, което трябва да прикрие фактите, че това е един изплагиатстван проект, тромав, гигантомански, типично в стила на великия комунизъм и на всичко отгоре построен с пари на всички българи, събирани насилствено.

Идват избори, а лидерите на „Продължаваме промяната“, част от които е и въпросният Наско ще трябва да обясняват – как са десни и евроатлантици, а министърът им отпусна пари за паметник, символ на мракобесието и на идеология, призната със закон за престъпна, но не се сети за мемориал на остров Белене, посветен на жертвите на същия този комунизъм, който реставрира.
Сподели:
Британският диджей Jax Jones направи ремикс на "Бангаранга" след размяна на предизвикателства с Дара (видео)

Британският диджей Jax Jones направи ремикс на "Бангаранга" след размяна на предизвикателства с Дара (видео)

Jax Jones, който стои зад хитове като „I Got U“ и „You Don't Know Me“, сега добави и българска следа в дискографията си

Публикуват емблематичната биография на цар Борис III „Корона от тръни“ в нов превод

Публикуват емблематичната биография на цар Борис III „Корона от тръни“ в нов превод

Авторът Стефан Груев е син на Павел Груев, дългогодишният началник на личния кабинет на царя, разстрелян от Народния съд. Книгата излиза на английски език през 1987 г. в САЩ под заглавието „Crown of Thorns“.

АСБ: Спрете поетичната награда на името на антибългарина Вапцаров - необходим е обществен дебат

АСБ: Спрете поетичната награда на името на антибългарина Вапцаров - необходим е обществен дебат

Министерството на културата трябва да обясни как авторът на „Моторни песни“ може да бъде обявен за обединяващ патрон на българската поезия, докато политическите и литературните аспекти на биографията му служат за оспорване на българската историческа и културна принадлежност на хората от Пиринска Македония

Коментари (0)