21 Декември, 2024

МПО: 101 г. борба срещу хегемонизма на Атина и Белград и битка за независима Македония

МПО: 101 г. борба срещу хегемонизма на Атина и Белград и битка за независима Македония

Снимка: БГНЕС

Емигрантската история на българите зад океана е богата и изстрадана, със значимост без аналог в борбата за опазване на българското политическо и духовно самосъзнание. По тази причина отбелязването на 101 годишнината от създаването на Македонската патриотична организация - най-голямата емигрантска организация на българите в света, е от огромно значение за всеки българин, без значение в коя част на света се намира той.

МПО е създадена от бежанци от всички части на Македония във Форт Уейн, Индиана, през далечната 1922 г. Вече 101 години организацията провежда свой Конгрес, като тази година събитието се отбелязва от 1-и до 3 септември в Кълъмбъс, Охайо, където МПО има свой клуб и провежда активна дейност. Информацията за Конгреса и всичко, свързано с него, предава репортер на БГНЕС, част от екипа на агенцията, който тази година е сред гостите на събитието и основната медия с мисия за неговото отразяване.

На събитието присъстват видни членове и активни деятели, свързани с Македонската патриотична организация, сред които домакините от клуба на МПО в Кълъмбъс в лицето на Грегъри Чачов, канадецът, потомък на македонски българи Ник Стефанов, както и много представители на македонските българи от новата емиграция в Северна Америка. Официален гост на събитието е генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков. Сред официалните поканени лица е и изпълнителният директор на Агенция БГНЕС Петър Колев. Очаква се присъствието на над 400 представители на потомците на българската емиграция от региона на Македония.

Съществуването на Македонската патриотична организация е изпълнено с

предизвикателства, продължаващи и до днес

Учредяването на МПО е по решение на Тодор Александров, който обединява всички малки съществуващи организации в Северна Америка по онова време. По-късно МПО се разширява в Южна Америка – Бразилия и Аржентина, а също така в Австралия и Нова Зеландия.

Основната цел на организацията е да защитава правата на българите от поробена Македония срещу сръбските и гръцките пропаганда и терор. През годините тя работи активно за създаването на българско лоби, поддържайки контакти с американския политически, бизнес и научен елит, включително с ангажирането на представители на Конгреса и администрацията във Вашингтон с българската кауза.

От създаването си до днес МПО защитава българския етнически характер на Македония. Печатният орган на МПО вестник „Македонска трибуна“ информира американската и световна общественост за тежката и онеправдана съдба на българите в Македония и за натиска над тях, установен в Македония от югославския диктатор Йосип Броз Тито след 1945 г.

Българската емиграция се появява в САЩ през последната четвърт на ХIX век, като първоначално съотношението между българите от освободените земи и поробена Македония е приблизително равно - общо около 50 000 души. С избухването на Балканските войни настъпват промени. Тогава част от българите от Царство България, които подлежат на задължителна военна служба, се завръщат в родината, за да участват във войните за национално обединение.

Поради това съотношението вътре в рамките на българското етническо тяло в

новия свят се променя в полза на македонските българи,

а след Ньойския договор, по който Македония е окончателно разкъсана, те започват да изтеглят от там свои роднини, семейства и приятели. Така между двете световни войни македонската емиграция в САЩ и Канада доминира в структурата на българското емигрантско тяло.

Българите в Егейска и Вардарска Македония под гръцко и сръбско владичество са поставени в изключително тежко положение. Възниква необходимостта тази огромна отломка от българско етническо тяло в Америка да създаде собствена патриотична политическа организация, която чрез прокарване на идеите на българската национална кауза - истината за българите в Македония, да ангажира вниманието на световната общественост с цел справедливо решение на македонския въпрос. Така от 2 до 4 октомври 1922 г. във Форт Уейн, САЩ, се провежда първият учредителен конгрес на Македонската патриотична организация.

След приключването на Втората световна война МПО играе изключителна роля в усилията македонският въпрос да заеме подобаващо място на дипломатическата сцена. МПО разобличава случващото се във Вардарска Македония. Организацията е тази, която нанася първият удар върху македонизма с оповестяването на конкретни факти – убийства на българи, станали жертва на македонистката трансформация на македонското общество, принудителното македонизиране на българите в Македония, анализи за фалшифицирането на българската история в Македония и доказване на несъстоятелността на наратива за съществуването на древна македонска народност.

МПО е пример за това, че българинът, където и да се намира по света, успява да съхрани своето национално самосъзнание и да даде своя принос в защита на своите национални интереси. На тази идеология е посветен и тазгодишния, 101-ви конгрес на Македонската патриотична организация в американския град Кълъмбъс. /БГНЕС

Сподели:
Радев за трагедията в Магдебург: Ужасното нападение преди Коледа е възмутително

Радев за трагедията в Магдебург: Ужасното нападение преди Коледа е възмутително

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер ще присъства на църковната служба в Магдебург тази вечер за жертвите на кървавия атентат

Киселова жали Главчев, нямал подкрепа нито от Радев, нито от парламента

Киселова жали Главчев, нямал подкрепа нито от Радев, нито от парламента

Председателят на 51-ото Народно събрание разкри какви са двата варианта за управление или за съставянето на мнозинство за правителство

Първан Симеонов:  При тази симетрия между ГЕРБ и ДБ любопитно е какво ще направи ПП

Първан Симеонов:  При тази симетрия между ГЕРБ и ДБ любопитно е какво ще направи ПП

Пред "Продължаваме промяната" има два сценария - да имат лостове на власт, или да стоят настрана, за да не влязат в нова сглобка