Военноморските сили на Румъния извършиха във вторник контролирана експлозия на мина, която е достигнала до румънското черноморско крайбрежие, съобщиха от министерството на отбраната, предаде Ройтерс.
Румъния, България и Турция имат съвместна работна група за обезвреждане на блуждаещи мини, които започнаха да плават в Черно море след като Русия нахлу в Украйна през 2022 г. Министерството заяви, че флотът е бил предупреден от местни власти рано във вторник за неидентифициран предмет, който е бил изхвърлен от водата на брега близо до Гриндул Китук в югоизточна Румъния. Районът е част от делтата на река Дунав, която Румъния споделя с Украйна.
"Разглеждайки снимки, направени на място, обектът най вероятно е противодесантна морска мина от типа YaRM“, се казва в изявление на министерството.
Мината е била взривена към 07:50 часа местно време (и българско време), добавиха от министерството. Черно море е от решаващо значение за доставките на зърно, нефт и нефтени продукти и се споделя от България, Румъния, Грузия и Турция, както и от Украйна и Русия. От началото на войната над 100 плаващи мини са били открити и унищожени, съобщи румънският флот, цитиран от БГНЕС.
Следете с Фактор
Свят
Гняв е скръб в Германия след кървавата трагедията на базара в Магдебург
- 15:48, 21 Декември, 2024
Свят
ISW: ВСУ изненадаха окупаторите - проведоха първата наземна атака без участие на хора
- 14:35, 21 Декември, 2024
Още от Свят
Гняв е скръб в Германия след кървавата трагедията на базара в Магдебург
Всекидневникът „Билд“ съобщава, че първоначалният тест за наркотици, направен на саудитския терорист, извършил смъртоносната атака, се е оказал положителен
Зеленски уволни посланици в редица страни, назначи нови дипломати
Сред освободените е и Сергей Кислица - постоянен представител на Украйна в ООН
ISW: ВСУ изненадаха окупаторите - проведоха първата наземна атака без участие на хора
Украински официални лица многократно са подчертавали усилията на страната да използва технологии и възможности за асиметрични удари - с дронове и роботи, за да компенсира ограниченията в човешките ресурси