7 Юни, 2026

Ситуацията в Европа в момента е най-сериозната от края на ВСВ

Ситуацията в Европа в момента е най-сериозната от края на ВСВ
Михаил Куделка (ляво)


Ситуацията в Европа в момента е най-сериозната от края на Втората световна война насам, в частност заради хибридните действия на Русия.

Това заяви вчера Михал Куделка, ръководител на Службата за информационна сигурност, контраразузнавателна агенция на Чехия, на съвместен брифинг с президента на страната Петър Павел, съобщи Укринформ, цитирана от БТА.

"Настоящата ситуация е най-сериозната от Втората световна война насам. Това, което правят руските войници в Украйна, това, което правят палестинските терористи в Израел, те биха направили и в нашата страна без милост и състрадание", каза Куделка.

Според него "агресивната Русия е голяма заплаха за европейските демокрации, включително и за Чешката република".

Бригадният генерал спомена, наред с другото, кампаниите за дезинформация, опитите за дискредитиране на властите и за настройване на чехите срещу Украйна. Куделка говори по-специално за фалшиви видеоклипове, като посочи за пример този, който се разпространяваше по време на кампанията за президентските избори в Чехия - с цел да дискредитира кандидата Павел. Експертите са открили доказателства, че видеото е подправено в Русия.

Петър Павел на свой ред отбеляза, че "настоящата ситуация в областта на сигурността не може да се нарече безпроблемна".

"А бъдещите перспективи съвсем не са оптимистични. Може да се предположи, че нещата ще се усложнят още повече", добави президентът.

Петър Павел стана първият президент от 26 години насам, който посети централата на контраразузнаването. Преди него това направи Вацлав Хавел през 1998 година. Предшественикът на Павел Милош Земан постоянно критикуваше контраразузнаването си и постоянно отказваше да повиши неговия началник, отбеляза Укринформ.
Сподели:
Разкриха го! Абрамович е пратеникът, предал сигнал от Зеленски на Путин

Разкриха го! Абрамович е пратеникът, предал сигнал от Зеленски на Путин

Според един от събеседниците на Financial Times, близък до олигарха, неговата роля и до днес остава незаменима: „Той е необходим, защото е единственият руснак, който се разбира с всички.“

Избирателната активност на парламентарните избори в Армения достигна 48,92%,

Избирателната активност на парламентарните избори в Армения достигна 48,92%,

Към момента няма официални резултати от преброяването, но според всички налични данни и информацията от изборния ден води партията „Граждански договор“ на премиера Никол Пашинян

Ден 1564-ти от войната!   В Санкт Петербург са поразени множество важни цели! ЕС отпуска на Киев още 40 милиарда

Ден 1564-ти от войната! В Санкт Петербург са поразени множество важни цели! ЕС отпуска на Киев още 40 милиарда

"Това ще помогне за увеличаване на производството на дронове, поддържането на армията и затвърждаването на процеса по поемане на стратегическата инициатива на фронта", казва руският опозиционен журналист

Коментари (0)