27 Юни, 2026

Екатерина Михайлова: Има консенсус, че този ВСС не трябва да избира нов главен прокурор

Екатерина Михайлова: Има консенсус, че този ВСС не трябва да избира нов главен прокурор
Екатерина Михайлова

"Иван Гешев е главен прокурор с пълни правомощия, защото президентът го освобождава с указ, по предложение на ВСС", заяви пред бТВ проф. Екатерина Михайлова, преподавател по конституционно право.

По думите и, възможно е президентът да не издаде указ, а да върне процедурата във ВСС.

"Вторият път вече няма възможност президентът да решава, длъжен е да издаде указ", обясни тя.

Според нея "разумен срок" е около седмица.

"Големият проблем е, че не бива този ВСС с изтекъл мандат да избира нов главен прокурор. Всички смятат, че той е компрометиран, но пък в 7-дневен срок те са длъжни да започнат процедура по нов избор. Затова бих се обърнала към народните представители-вече 2 години един конституционен орган е със състав с изтекъл мандат. Те биха могли да скъсят процедурата за избор на нов ВСС. Според промените, сега ще трябва да се избира изцяло нова квота и от съдебната и от прокурорската част. Но ще бъде много скандално, ако се остави този ВСС да избира нов главен прокурор", коментира тя.

"Въпросът за това трябва ли да бъде премахната фигурата на главния прокурор може би е в правомощията на ВНС. А и съществуват опасения да не възпроизведем 28 нови "гешевчета". Но нямам никакво съмнение, че част от правомощията на главния прокурор трябва да бъдат отнети", каза тя и припомни, че първоначалната идея е била прокуратурата да е към съда.

Сподели:
Прокуратурата стартира проверки на мантинелите и настилките по АМ "Струма"

Прокуратурата стартира проверки на мантинелите и настилките по АМ "Струма"

Действията са предприели след като в района на Мало Бучино на 25 юни ТИР навлезе в насрещното движение, помитайки предпазната мантинела, и премаза автомобил - две деца и мъж загинаха на място, а други двама души са в тежко състояние

Шеф на ВиК-Несебър и негов заместник са задържани при акция на МВР

Шеф на ВиК-Несебър и негов заместник са задържани при акция на МВР

На този етап не се дават подробности за ареста им, дали не са им повдигнати обвинения

Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата

Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата

Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината

Коментари (0)