Със заповед на директора на СРЗИ д-р Данчо Пенчев от утре - 19 юли за един месец се въвеждат временни противоепидемични мерки на територията на област София – считано от 19.07.2022 г.
Новите мерки включват задължително носене на защитна маска за лице в лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ, Център за спешна медицинска помощ, Столична регионална здравна инспекция, специализираните институции за предоставяне на социални услуги, аптеки, оптики и дрогерии.
Спазване на физическа дистанция от минимум 1,5 м, хигиена на ръцете и дезинфекция на повърхности, редовно проветряване.
Заповедта на Столичното РЗИ включва още - работа от разстояние (надомна), при възможност, провеждане на засилен сутрешен филтър в детски заведения за недопускане на деца с клинични симптоми за Covid -19, както и за други остри заразни болести. Провеждане на ежедневен филтър в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и в социалните услуги от резидентен тип за деца и възрастни за наличие на потребители и персонал с клинични симптоми за Covid-19 и отстраняване на персонала от работа до установяване на диагнозата и клинично оздравяване.
Противоепидемичните мерки могат да бъдат променени в зависимост от развитието на епидемичната ситуация на територията на област София-град.
Заповедта подлежи на обжалване в едномесечен срок от публикуването ѝ на интернет страницата на Столична РЗИ пред Административен съд София - град по реда на АПК. Административният акт подлежи на предварително изпълнение, като обжалването не спира изпълнението на заповедта. Това се казва в Заповедта на директора на СРЗИ д-р Данчо Пенчев.
Същевременно от Министерството на здравеопазването съобщават, че 9 области в страната са на етап 1 според Националния оперативен план за справяне с пандемията от Covid-19. Всички останали са на етап 0. След проведено днес заседание на ведомствения пандемичен комитет в Министерството на здравеопазването става ясно още, че към момента в интензивни отделения в болниците в страната са настанени 33-ма пациенти с Covid -19. Епидемичната обстановка на този етап остава спокойна, посочват от МЗ.
В няколко социални домове в страната са регистрирани огнища на Covid-19, като най-засегнати от новата вълна са възрастните хора.
По данни на Националния център по заразни и паразитни болести 14-дневната заболяемост от Covid-19 в страната към 17 юли е 165 на 100 хил. души.
Създадена е организация при необходимост лечебните заведения в страната да бъдат снабдени с достатъчно количества лекарства за лечение на коронавирусната инфекция, e решено още на ведомствения пандемичен комитет.
Фактор
Новите мерки включват задължително носене на защитна маска за лице в лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ, Център за спешна медицинска помощ, Столична регионална здравна инспекция, специализираните институции за предоставяне на социални услуги, аптеки, оптики и дрогерии.
Спазване на физическа дистанция от минимум 1,5 м, хигиена на ръцете и дезинфекция на повърхности, редовно проветряване.
Заповедта на Столичното РЗИ включва още - работа от разстояние (надомна), при възможност, провеждане на засилен сутрешен филтър в детски заведения за недопускане на деца с клинични симптоми за Covid -19, както и за други остри заразни болести. Провеждане на ежедневен филтър в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и в социалните услуги от резидентен тип за деца и възрастни за наличие на потребители и персонал с клинични симптоми за Covid-19 и отстраняване на персонала от работа до установяване на диагнозата и клинично оздравяване.
Противоепидемичните мерки могат да бъдат променени в зависимост от развитието на епидемичната ситуация на територията на област София-град.
Заповедта подлежи на обжалване в едномесечен срок от публикуването ѝ на интернет страницата на Столична РЗИ пред Административен съд София - град по реда на АПК. Административният акт подлежи на предварително изпълнение, като обжалването не спира изпълнението на заповедта. Това се казва в Заповедта на директора на СРЗИ д-р Данчо Пенчев.
Същевременно от Министерството на здравеопазването съобщават, че 9 области в страната са на етап 1 според Националния оперативен план за справяне с пандемията от Covid-19. Всички останали са на етап 0. След проведено днес заседание на ведомствения пандемичен комитет в Министерството на здравеопазването става ясно още, че към момента в интензивни отделения в болниците в страната са настанени 33-ма пациенти с Covid -19. Епидемичната обстановка на този етап остава спокойна, посочват от МЗ.
В няколко социални домове в страната са регистрирани огнища на Covid-19, като най-засегнати от новата вълна са възрастните хора.
По данни на Националния център по заразни и паразитни болести 14-дневната заболяемост от Covid-19 в страната към 17 юли е 165 на 100 хил. души.
Създадена е организация при необходимост лечебните заведения в страната да бъдат снабдени с достатъчно количества лекарства за лечение на коронавирусната инфекция, e решено още на ведомствения пандемичен комитет.
Още от Улицата
Знаков софийски парк остава с името на съветски шпионин
Комунистическото мнозинство в СОС върна името парк „Заимов“, преди месец го прекръстиха на „Оборище“
Кметът на София съди депутат от ДПС, блокира банковите му сметки и кредитни карти
„Васко има неограничени финансови възможности и може да тормози всеки ДПС-ар със SLAPP дела, за му запуши устата“, казва Станислав Анастасов
Севернокорейски войник извърши крайно рисково бягство, като се отскубна през границата
Войникът избяга през строго охраняваната Корейска демилитаризирана зона, едно от най-укрепените места в света, демонстрирайки, че дори засиленото наблюдение на Ким Чен Ун не може напълно да спре народа му да бяга от режима, коментира The Wall Street Journal