Тази позиция на Тадаръков, изказана по bТВ не е случайна, а целенасочена. Като близък до Доган, професорът потвърди, че продължава да изпълнява функцията на негов финансов съветник. Среща се с него всяка седмица и си позволява да говори от името на Сокола и да дава негативна оценка за днешното управление, където основен фактор е ДПС. Това обяви в коментар пред Faktor.bg политическият анализатор Осман Октай. Според него посланията на Тадаръков и изводите от тях са в две направления: Първо, чрез личния си финансист Доган дава червен картон на Орешарски и не одобрява работата му. Второ опитва да си изчисти собственото си име като задкулисен играч. Професорът по туризъм обясни, че Доган не се занимава с политика и управление, а само с наука и изследвания и нови технологии, но не удобрява действията на Орешарски в икономиката, подкрепяна и от ДПС.
Ако това е така, то Доган дава сигнал на неговите кукловоди и финансови гурута, които държат това правителство, че го заобикалят при разпределянето на така наречените порции и че те стигат само до Местан и Станишев, но не и до него. Доган явно е недоволен от Дебелия и Мустакатия, босовете на държавата. Играч като Тадаръков не би си позволил сам да прави своеволия, да дава лоши оценки и да настройва обществото срещу кабинета. Той просто е носител на волята от сараите, обясни Октай, който е един от най-добрите познавачи на характера на Доган.
Според Осман Октай медийното присъствие на Тадаръков и демонстрирането на близост с Доган е имало за цел и да ориентира политическите наблюдатели, че почетният председател на ДПС подкрепя новата партия на Бареков. Тадърков, който се представя за земеделец, обясни, че правят коалиция между „България без цензура”, Земеделски народен съюз и ВМРО. Претендирали за властта, защото били неопетнени и не били забъркани с далавери. От устата на Димитър Тадаръков тази заявка звучи направо цинично. Името му е свързано с един от най-големите далавери на прехода, връзки с ДС и мутрите на Карамански. Тадаръков е обвиняван и в плагиатство, с което си е уредил докторската дисертация, преписвайки учебниците на немски и канадски учени.
Осман Октай твърди, че преди години той е запознал Доган и Тадаръков, а шефът на „Булгарлизинг” започнал да се представя като личния банкер на Сокола, който пази авоарите му в Швейцария.
По времето на царското правителство 6 месеца ДПС извиваше ръцете на НДСВ и отказваше да избере Иван Искров за шеф на БНБ. Самият Искров се оплакваше, че поста му минава през условието да даде лиценз на Тадаръков за банкер, че го изнудват, а лицето е дискредитирано и не отговаря на условията. След избора на Искров за шеф на БНБ, Тадаръков все пак получи лиценз и стана шеф на борда на директорите на Банката за възстановяване и развитие. Чрез тази банка разпределяха порциите за близки до Доган играчи. До днес няма одит на тази банка и не се знае, кои са били финансирани и рефинансирани от нея. После Тадаръков попадна във Фонд „Земеделие” за да управлява милиарди с личната протекция на Доган. Излизането му от фонда е скандал, аналогичен с далаверите на Христо Бисеров. Единствената разлика е, че ДПС отвори чадър над Тадаръков и службите и прокуратурата не се задействаха, разкрива тайните на задкулисието Осман Октай.