3 Февруари, 2026

Проф. Пламен Киров: Радев премина границата, следващо НС да определи срокове за формиране на кабинет

Проф. Пламен Киров: Радев премина границата, следващо НС да определи срокове за формиране на кабинет

Не по дни, а по часове

Един следващ парламент трябва да предвиди срокове в процедурата за формиране на правителство, защото ставащото сега премина границата на добрия политически тон.
Такава позиция изрази пред бТВ конституционалистът проф. Пламен Киров.  

Трябва да се промени текстът на чл. 99 от конституцията – да бъдат определени срокове не по дни, а по часове, посочи той. 
Промяната може да бъда направена от обикновено Народно събрание, с две трети от гласовете.

Конституционалистът е категоричен, че липсата на подходяща хартия за бюлетините не може да е аргумент за отлагане на изборите. 
„На каквато хартия има – на такава ще се проведат изборите. Никой закон не може да спъне конституционен текст.“ – изтъкна събеседникът.  

Ако възможността за отлагане на сроковете не бъде пресечена, в бъдеще процедурата може да бъде разтеглена до шест месеца или година, предупреди  проф. Киров.  

Избори се провеждат в двумесечен срок, подчерта той.

По думите му, датата 2 април е като че ли най-подходяща за провеждане на предсрочните парламентарни избори, иначе тя ще бъде след великденските празници. На 26 март се сменя часовото време и може да стане объркване, включително с алгоритъма на машините.

„Този парламент ще се запомни с това, че възлага на служебно правителство дейности, за които решенията  трябва да се взимат от изпълнителната власт. Влиза в правомощията на изпълнителната власт.“ – отбеляза проф. Киров, като добави, че това е станало постепенно и се превръща в практика.

По думите му, това отваря кутията на Пандора и всеки следващ парламент може да превърне в конвент.

Сподели:

Коментари (0)

Царското семейство за разсекретените документи: Кирил Сакскобургготски никога не се е виждал с Епстийн

Царското семейство за разсекретените документи: Кирил Сакскобургготски никога не се е виждал с Епстийн

Той е присъствал на събитие, свързано с наградите БАФТА, което "не е организирано от Епстийн и поканата не е била от него"

Борисов: България е във всички топ 10, които има! Заради Пеевски не ратифицирахме решението за влизане в Съвета за мир

Борисов: България е във всички топ 10, които има! Заради Пеевски не ратифицирахме решението за влизане в Съвета за мир

Добави, че няма никакъв контакт с Румен Радев, откакто той е напуснал президентството. "Той си прави партия, аз си гледам моята", каза лидерът на ГЕРБ

Борисов: Когато греша, си признавам - правя изводи и не се хващам на хора и ръченици (обновена)

Борисов: Когато греша, си признавам - правя изводи и не се хващам на хора и ръченици (обновена)

Той посочи, че при избора на шеф на БНБ е настоял да бъде избран човек, с когото да се гарантира влизането на България в еврозоната