31 Декември, 2025

Прокуратурата поиска прекратяване на делото за корупция срещу съпругата на премиера Санчес

Прокуратурата поиска прекратяване на делото за корупция срещу съпругата на премиера Санчес

Педро Санчес

Мотивите на магистратите - липса на доказателства

Испанската прокуратура съобщи, че е поискала да бъде прекратено делото за корупция срещу съпругата на испанския премиер Педро Санчес - Бегоя Гомес, станало причина той да обяви, че обмисля да подаде оставка, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Прокуратурата посочи, че е протестирала вчерашното решение на мадридски съд да разгледа частен иск от антикорупционни активисти срещу Гомес за търговия с влияние и корупция.

Испанската антикорупционна организация "Манос Лимпиас" ("Чисти ръце"), която стои зад иска, каза по-рано, че основава иска си на медийни публикации и не може да гарантира тяхната достоверност.

Ръководителят на организацията Мигел Бернад написа във Фейсбук, че активистите просто са събрали и предали публикациите на съдия, изпълнявайки "гражданския си дълг", и отрече тези действия да са политически мотивирани.

Санчес, който миналата година си осигури още един мандат начело на коалиционно правителство на малцинството, водено от неговата Испанска социалистическа работническа партия (ИСРП), написа вчера изненадващо писмо до своите сънародници, в което заявява, че си взема пет дни почивка и ще обяви решението си дали ще остане начело на страната в понеделник. Той осъди иска срещу съпругата си и го нарече "безпрецедентна клевета и тормоз от страна на десницата и крайната десница".

В писмото си Санчес категорично отрича обвиненията срещу съпругата си. Самата тя не е правила публични изявления по въпроса.

Сподели:

Коментари (0)

Водещите събития от света, които очертаха облика на отиващата си 2025 г.

Водещите събития от света, които очертаха облика на отиващата си 2025 г.

Светът живя под знака на завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, но събитието с положителен знак за отиващата си година е достойнството, с което Украйна и лично нейният президент Володимир Зеленски отстояват своята свобода, ценностите на демократичния свят и самия демократичен свят пред лицето на руската агресия.    

На третия ден - Русия показва дрон, за който твърди, че нападнал резиденцията на Путин

На третия ден - Русия показва дрон, за който твърди, че нападнал резиденцията на Путин

Липсват радиолокационни данни, както и обяснения защо Русия показва един безпилотен апарат, след като твърдеше, че срещу резиденцията са изстреляни 89 украински дрона.

Френското сп. "Курие де Балкан" определи бащата на Сияна за личност на годината от България

Френското сп. "Курие де Балкан" определи бащата на Сияна за личност на годината от България

Николай Попов е определен като борец срещу войната по пътищата.