5 Февруари, 2026

Радев ще разговаря отново с възможните кандидати за служебен премиер

Радев ще разговаря отново с възможните кандидати за служебен премиер

Румен Радев

"На 21 август, сряда"

Президентът Румен Радев ще разговаря в сряда с определените по Конституцията лица, които може да бъдат назначени за служебен министър-председател.

"На 21 август, сряда, в продължение на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство държавният глава Румен Радев ще проведе срещи и разговори с определените в чл. 99, ал. 5 от Конституцията лица, които могат да бъдат назначени за служебен министър-председател", съобщават от президентството.

Припомняме, президентът отказа да подпише указа за назначаването на предложеното от Горица Грънчарова служебно правителство заради номинирането на Калин Стоянов за вътрешен министър.

Радев даде на избраната от него за служебен премиер срок до 15 ч. същия ден  да предложи нов кандидат за МВР. Грънчарова отказа с аргумента, че е взела своето решение след информирано - с проверка на факти,  провела е поредица от разговори, срещнала се е с всички структури в МВР. Тя отбеляза, че няма как за три часа да промени преценката, която е изградила и да предложи нова номинация. 

„Отговорността е моя, преценката е ваша“, заяви Грънчарова–Кожарева, след което Радев каза, че клетва във вторник в парламента няма да има.

„Изборите се отлагат за след 20 октомври. Правителството на Димитър Главчев продължава да изпълнява своите ангажименти“, съобщи той.

Радев призова депутатите в Народното събрание да допълнят "домовата книга", за да има той по-широк избор на министър председател. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент