Роб Уотсън, BBC : Първото предизвикателство пред Чарлз III ще е да опази единството на кралството
"Първото предизвикателство пред новия британски крал, Чарлз III, ще е да опази единството на самото кралство", коментира БНР политическият анализатор на BBC Роб Уотсън.
"Но преди да се отписва монархията в тази страна, си струва да си спомним, че тя е на повече от хиляда години. Нито една от британските политически партии не подкрепя подобна голяма конституционна промяна.
Не смятам, че монархията е в опасност, със сигурност не и на този етап. Предполагам, че предизвикателството, от което монархията трябва да бъде най-разтревожена, е единството на Обединеното кралство", коментира експертът.
"Въпросът за Общността на нациите е много интересен, защото, както вече споменах, едно от забележителните постижения на кралицата е, че успя да превърне една империя в организация на държави на доброволен принцип. Това е наистина изумително! Не съм сигурен дали някой би могъл да стори това днес.
В Общността на нациите няма наследяване - те могат да решат, че не искат Чарлз III да им е държавен глава. Предполагам, че все пак ще го приемат, но той трябва да се потруди за това. Един от големите проблеми, които Чарлз може да има с Общността на нациите, а и в кралството, е, че някои хора, дори тези, които не харесват монархията и не искат крал за държавен глава, досега все пак приемаха статуквото - защото харесваха кралицата, тя беше толкова популярна. Никой не натискаше за промяна, докато тя беше жива. Но не може да се отрекат аргументите за това, че след като тя си отиде, Общността на нациите е под въпрос - заради идеята крал да е държавен глава и на 14 други страни", смята той.
Още от Свят
Марко Рубио: Следващият кръг от ливанско-израелските преговори ще се проведе на 23-25 юни във Вашингтон
Той също така е „повторил многократно необходимостта от разоръжаване“ на „Хизбула“ и е потвърдил „подкрепата“ на САЩ „за усилията на правителството на Ливан да създаде напълно суверенна ливанска държава
Украински дронове нанесоха критични щети на единственото газохранилище в окупирания Крим
Пожарът в газохранилището „Глебовское“ се вижда от спътници. По информация на украинските военни обектът е бил поразен от дронове от клас middle strike, произведени от компанията Fire Point
Зеленски: Тръмп обеща да се върне към санкциите срещу Русия и да засили помощта за Украйна
По думите му е получен и положителен сигнал както от страните от Г-7, така и от Тръмп по въпроса за укрепването на украинската противовъздушна отбрана