Страните членки имат 2 години, за да го приложат в националните си законодателства
Съветът на ЕС прие целия пакт за миграцията и убежището. Всички 10 законодателни акта в него бяха гласувани с квалифицирано мнозинство, предаде БНР.
По този начин се дава зелена светлина на знакови промени в миграционната политика и предоставянето на убежище, с които ще се затегне контрола над границите, а отговорността сред страните членки ще бъде споделена.
Новите правила влизат в сила от 2026 г.
Пактът бе приет окончателно от Европейския парламент на пленарната му сесия в Брюксел през април. Регламентът за скрийнинг ще позволи на националните власти да подлагат нередовните мигранти на съответните процедури на външните граници и ще гарантира, че идентификацията, сигурността и проверките за здравословното състояние се извършват по един и същ начин.
Новите правила в базата на "Евродак" пък ще позволят да се събират по-точни и пълни данни, в т.ч. биометрични за различните категории мигранти.
Регламентът за процедурата по даване на убежище въвежда задължителни процедури по границите при добре дефинирани случаи. Регламентът за управлението на убежището и миграцията пък определя кои страни-членки носят отговорност за разглеждане на молбите за международна закрила, като за първи път се въвежда справедливо разделение на тежестта между страните членки. Процедурата за нейното предоставяне ще бъде единна в ЕС, което се предполага, че ще доведе до избягване на вторичните движения.
Страните членки разполагат с две години, за да приложат пакта в националните си законодателства.
Още от Свят
Рубио: Нито една държава няма право да налага такси за преминаване през Ормузкия проток
"Смятам, че всички държави в региона ще се съгласят с нас“
Срив в доверието към Тръмп по света, германците го поставят наравно с Путин
Самите американци обаче гледат по-различно на ролята на страната си - 57% смятат, че САЩ допринасят за мира и стабилността в света
Дания разполага наборници в Гренландия
С новата продължителност на военната служба “наборниците се обучават така, че да могат да участват в извършването на мисии на въоръжените сили”