12 Февруари, 2026

САЩ: Унгария говори за мир, а всъщност подкрепя войната на Путин

САЩ: Унгария говори за мир, а всъщност подкрепя войната на Путин

„Пристрастяването на Унгария към руската енергия е опасно"

„Унгарското правителство казва, че е на страната на мира, но всъщност е на страната на войната, водена от Путин.“

Това заяви американският посланик в Будапеща Дейвид Пресман във връзка с последното пътуване на унгарския външен министър Петер Сиярто до Санкт Петербург, съобщи „Гардиън“.

„Пристрастяването на Унгария към руската енергия е опасно и ненужно“, каза Пресман.

„Министър Сиярто е прав: енергийната диверсификация не е въпрос на идеология, а на физика. Законите на физиката в Унгария не се различават от законите на физиката във всеки един от партньорите на Унгария в ЕС, които са избрали да намалят зависимостта си от Путин." - добави американският дипломат.

Критиката на Пресман дойде на фона на засилената антизападна пропаганда от правителството на „Фидес“ (партията на Виктор Орбан – б.р.). С тази реторика управляващите в Будапеща се надяват на електорални успехи на предстоящите европейски избори.

През изминалия уикенд унгарският премиер Орбан говори на митинг за „мир“, на който заяви, че Европа се готви за война и че неговите политически сили ще спрат това на изборите. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски въведе в сила решението по гаранциите за сигурност на Украйна

Зеленски въведе в сила решението по гаранциите за сигурност на Украйна

Украинският президент беше попитан дали вярва, че войната може да приключи преди лятото на тази година. Той отговори, че това зависи не само от Украйна.

Поразиха арсенал на руското ракетното управление във Волгоградско, тече евакуация

Поразиха арсенал на руското ракетното управление във Волгоградско, тече евакуация

В момента в Главното ракетно-артилерийско управление (ГРАУ) на руското Министерство на отбраната във Волгоградска област протича мащабна детонация на боеприпаси

Русия се опитва да блокира WhatsApp изцяло

Русия се опитва да блокира WhatsApp изцяло

Руските власти налагат конкурентно държавно приложение, наречено „Макс“, което, според съобщения, може да се използва за проследяване на потребители