Спецпрокуратурата е започнала проверка срещу депутата Елена Гунчева за поста й във Фейсбук, в който заплаши с руски ракети премиера и посланик Херо Мустафа. Говорителят на държавното обвинение Христо Кръстев заяви пред БТВ, че ако се окаже, че има престъпление Гунчева е заплашена с присъда от 5 до 15 г. затвор. "Гражданин е подал сигнал и до специализираната прокуратура и именно той e повод за проверката. Тя е по чл. 98 от Наказателния кодекс, който гласи, че “който подбужда чужда държава или обществена група в чужбина към война или друго враждебно действие против републиката, се наказва с лишаване от свобода от 5 до 15 г.”, обясни Кръстев по БТВ.
Проверката е в рамките на 2 месеца и може да се удължи най-много с още един. ДАНС също проверява случая с Елена Гунчева, а всички материали ще бъдат изпратени на прокуратурата, след което следователят по делото ще се произнесе има ли наличие на престъпление, обясни говорителят на спецпрокуратурата.
Още от България
Скандал! Одобриха закриването на комисията по досиетата
Против закриването бяха от ПП, ДБ и ДПС, докато от "Възраждане" предложиха закриване и на редица други комисии с цел намаляване на разходи.
Румен Миланов от „Прогресивна България“: Необходимо е да се намали политическото влияние в Спецслужбите
По думите му първата стъпка трябва да бъде оценка на постигнатите резултати и на проблемите в работата им
Политолог коментира подкрепата за Радев: Общественото мнение е като бедрата на Шакира
Според Петър Чолаков обществената подкрепа за държавния глава е очевидна и това не бива да се пренебрегва, независимо от политическите атаки срещу него.