22 Февруари, 2026

Süddeutsche Zeitung: Колебанията на Германия за предаването на „Леопарди" на Украйна разгневиха САЩ

Süddeutsche Zeitung: Колебанията на Германия за предаването на „Леопарди" на Украйна разгневиха САЩ

Джейк Съливан е реагирал остро на поведението на Берлин

Колебанията на Германия за предаването на танкове „Леопард“ на Украйна са предизвикали силно раздразнение в Съединените щати: американската страна е разчитала на срещата в Рамщайн, която се състоя на 20 януари, да бъде взето решение за започване на такива доставки. Това се казва в публикация на германския вестник Süddeutsche Zeitung, в която се позовава на свои източници.

"Белият дом комуникира с апарата на канцлера с необичайно остър тон: Вашингтон очевидно е раздразнен от това, че федералното правителство обвърза доставките на "Леопарди" за Украйна с предварителни условия." – се казва в публикацията.

По данни на Süddeutsche Zeitung, съветникът на американския президент по националната сигурност Джейк Съливан, в телефонен разговор със съветника на германския канцлер Йенс Плетнер, е реагирал остро на поведението на Берлин, а преди това – на фона на напрегната атмосфера по време на срещата в "Рамщайн", се състояха разговори между делегациите на САЩ и Германия.

Преди съвещанието в Рамщайн в пресата циркулираше информация, че канцлерът на Германия Олаф Шолц е готов да даде разрешение за предаване на танкове "Леопард 2" едва след като САЩ решат да дадат на Украйна свои танкове "Абрамс", напомня Би Би Си. САЩ заявиха, че не е обсъждано подобно предварително условие, а предаването на танкове „Абрамс" е проблематично заради твърде високата им цена и трудностите при експлоатацията им.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Унгария изнудва ЕС! Ще блокира заема за Украйна, ако не потече руски петрол

Унгария изнудва ЕС! Ще блокира заема за Украйна, ако не потече руски петрол

Виктор Орбан отдавна твърди, че руските изкопаеми горива са незаменими за икономиката на страната и че преминаването към енергия от други източници би довело до незабавен икономически срив

Тръмп не се спира: Ще повиша митата от 10% на 15% за всички държави

Тръмп не се спира: Ще повиша митата от 10% на 15% за всички държави

„Да направим Америка отново велика“, още „по-величествен от всякога“, завършва той

Борис Джонсън: Западът трябва незабавно да изпрати сухопътни войски в Украйна

Борис Джонсън: Западът трябва незабавно да изпрати сухопътни войски в Украйна

„Ако планираме да разположим войски на място след войната, след като Путин се съгласи на примирие, защо да не го направим сега? ", пита той