16 Януари, 2026

The Economist: Украйна и Западът спешно трябва да сменят курса, ако искат победа над Русия

The Economist: Украйна и Западът спешно трябва да сменят курса, ако искат победа над Русия

Украйна трябва "спешно да промени курса“, за да спечели войната. Това пише в своя статия списание Economist.

Изданието изтъква това, предвид плана за победа на украинският президент Володимир Зеленски, който бе представен на среща с президента на САЩ Джо Байдън, в който отново има призиви за повече оръжия и финансови средства.
Ако Зеленски продължи да пренебрегва реалността, като настоява, че украинската армия може да върне цялата земя, която Русия е завзела от 2014 г. насам, той ще отблъсне поддръжниците на Украйна и допълнително ще раздели украинското общество, отбелязва изданието.

Независимо дали Тръмп ще спечели или не, единствената надежда за запазване на американската и европейската подкрепа и обединяването на украинците е нов подход, който започва с това лидерите да бъдат честни за това какво означава победа.
Изданието отбелязва, че "колкото и да иска Зеленски да си върне от Русия цялата територия на Украйна, включително Крим, той няма нито хора, нито оръжия за това. И  президентът на Украйна трябва да "приеме тази мрачна истина“.

От друга страна изданието посочва, че "западните лидери трябва да направят основната военна цел постижима, като осигурят на Украйна военния капацитет и гаранции за сигурност, от които се нуждае“. Единственият начин да се прекратят битките и да се осигурят тези гаранции за сигурност, според анализатори, е да се лиши Русия от всякаква перспектива за по-нататъшно напредване на бойното поле, като се демонстрира безсмислието на по-нататъшни големи офанзиви.

"Това ще изисква големи доставки на оръжия, които Зеленски иска, Украйна се нуждае от ракети с голям обсег, които могат да поразят военни цели дълбоко в Русия, и системи за противовъздушна отбрана, за да защити своята инфраструктура“.

Вторият начин да се направи отбраната на Украйна надеждна е Джо Байдън да покани Украйна в НАТО точно сега. Такова по-силно обещание за членство в НАТО би помогнало на Зеленски да предефинира победата.

Сподели:

Коментари (0)

Нобеловият комитет след жеста на Мачадо към Тръмп: Нобелът за мир не може да бъде отстъпен

Нобеловият комитет след жеста на Мачадо към Тръмп: Нобелът за мир не може да бъде отстъпен

Нобеловата награда за мир не може да бъде отстъпена от своя лауреат, потвърди комитетът в Осло

Песков: Русия смята Гренландия за датска територия, Западът прилага двойни стандарати

Песков: Русия смята Гренландия за датска територия, Западът прилага двойни стандарати

Кремъл се готви да посрещне Уиткоф и Къшнър, но все още не е определена дата на визитата им.

Денис Шмигал: В Украйна не е останала нито една електроцентрала, която да не е атакувана от Русия

Денис Шмигал: В Украйна не е останала нито една електроцентрала, която да не е атакувана от Русия

Загубени са хиляди мегавати генериращи мощности. В резултат на повредите по енергийната система на територията на цялата страна са въведени ограничения в електроснабдяването за населението, промишлеността и бизнеса. През нощта температурата на въздуха е от –10 до –16 °C, а в северните региони - от –15 до –22 °C.