2 Януари, 2026

Украйна е готова да продължи износа на зърно, нарече позицията на Русия "игра с глада"

Украйна е готова да продължи износа на зърно, нарече позицията на Русия "игра с глада"

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че Украйна е готова да продължи да изнася зърно, след като Русия излезе от историческото споразумение, сключено с Турция и ООН, предаде АФП.

"Дори и без Руската федерация трябва да се направи всичко възможно, за да можем да използваме този черноморски коридор. Ние не се страхуваме. Към нас се обърнаха компании, които притежават кораби. Те казаха, че са готови да продължат доставките“, заяви Зеленски в коментар, разпространен в социалните мрежи от неговия говорител Сергей Никифоров.

Припомняме, че по-рано Кремъл съобщи, че сделката за зърно с Украйна е "де факто прекратена" часове преди да изтече и че Москва ще се върне към знаковото споразумение, ако бъдат изпълнени условията ѝ.

"Черноморските споразумения де факто приключиха днес", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. 

Последва острата реакция на украинското Министерство на външните работи. Министър Дмитро Кулеба смята, че Русия използва изявлението си за оттегляне от "зърненото споразумение" като инструмент за натиск върху страните, участнички в споразумението.

В интервю за CBS, цитирано от РБК-Украйна, първият дипломат на Украйна "Русия бавно убива "зърненото споразумение“ от едно разширение до друго.

"Трябва да знаете, че миналата година, когато беше приложена Черноморската инициатива за зърно, световните цени на храните паднаха с 20%. Неподновяването на споразумението означава, че цените около светът ще нараснат", изтъкна Кулеба 

Според него региони като Африка и Азия ще почувстват това увеличение на цените и "това е резултат от действията на Русия“.

Министърът смята, че Руската федерация "използва глада като инструмент" за изнудване на целия свят и преследване на своите интереси и призова страната да "спре с гладните игри".

Сподели:

Коментари (0)

Кирил Буданов е новият ръководител на офиса на Зеленски

Кирил Буданов е новият ръководител на офиса на Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски отбеляза, че Буданов има специален опит и достатъчно сили, за да постигне резултати

Пожарът в Кран Монтана: Буйно празнуващи са подпалили тавана с пиротехника

Пожарът в Кран Монтана: Буйно празнуващи са подпалили тавана с пиротехника

За две минути дошли на място полицаите от Кран Монтана, а веднага след това започнали да пристигат пожарни екипи от Сион, Лозана, Берн и дори Цюрих, който е на повече от два часа път

САЩ призоваха гражданите си спешно да напуснат Русия

САЩ призоваха гражданите си спешно да напуснат Русия

Посолството предупреждава, че Русия може да откаже на американски граждани признаването на двойно гражданство. Тя може да ги мобилизира, като ги призове на военна служба или да им попречи да напуснат страната.