31 Януари, 2026

В Румъния е открита мина близо до плажна зона

В Румъния е открита мина близо до плажна зона

Снимка: Гранична полиция, Румъния


Служители на румънската гранична полиция са открили дрейфуваща морска мина в близост до плажната ивица на град Сфънтул-Георге, съобщи пресслужбата на агенцията, цитирана от БГНЕС.

"На 26 януари екип от водолази - гранични полицаи от бреговата охрана - при изпълнение на специална патрулна мисия край град Сфънтул-Георге е забелязал подозрителен плаващ обект в близост до брега на плажната ивица. Те започнали да наблюдават внимателно обекта и след подробен преглед било установено, че това е морска мина", заявиха от Гранична полиция.

Районът, в който се намира мината, е отцепен и местните власти са информирани за ситуацията.

От началото на конфликта в Украйна румънският флот е провел четири операции за унищожаване на морски мини. По данни на румънските власти от март до декември в западната част на Черно море са унищожени 40 морски мини.

През март руската Федерална служба за сигурност съобщи, че украинският флот е поставил около 420 мини на подходите към пристанищата Одеса, Очаков, Черноморск и Южний. Службата не изключва възможността закъсалите мини да се пренесат в пролива Босфора и по-нататък в моретата на Средиземноморския басейн поради теченията.
Сподели:

Коментари (0)

В САЩ продължава публикуването на досието Епстийн - още 3 милиона страници

В САЩ продължава публикуването на досието Епстийн - още 3 милиона страници

Броят на документите, подлежащи на преглед, е нараснал до около шест милиона.

Радев за дължимия милион на ден по сделката с  "Боташ": А, вие на това казвате загуби!

Радев за дължимия милион на ден по сделката с "Боташ": А, вие на това казвате загуби!

Според него договорът с „Боташ“ гарантира „топлината за всеки български дом“ и работата на българската индустрия. 

Радев: Реалността казва, че Крим е руски, а Европа не оцени обстоятелствата

Радев: Реалността казва, че Крим е руски, а Европа не оцени обстоятелствата

По думите му, войната е не толкова предизвикателство към отбранителните ни способности, а към способностите ни да „оценяваме реалистично“ обстоятелствата.