Ръководителят на американското Централно разузнавателно управление (ЦРУ) Уилям Бърнс посети Сърбия, Босна и Херцеговина (БиХ) и Косово между 21 и 22 август. Бърнс се срещна с лидерите на тези страни, а визитата му в Сърбия и Косово остана без официално потвърждение. Обиколката на шефа на ЦРУ се случи на фона на очакванията за запазването на напрежението в региона.
Според бившият военен аташе на Косово в Айова Джавит Гаши посещението на Бърнс в Прищина показва голям американски ангажимент към Косово. В същото време Гаши смята, че може да става въпрос за „предаване на послание“ за загрижеността на Вашингтон от некоординираните действия на косовското правителство в северната част на страната.
„Посещението на директора на ЦРУ Уилям Бърнс показва голямата американска ангажираност към държавата и народа на Косово, което означава, че тя се счита за малка страна, но за стратегически партньор, което е важно и за националната сигурност на Косово“, заяви Гаши.
Той допълни, че понякога тези посещения са „натоварени с неявни и явни послания“, но в някои случаи те стават по-значими, ако не се оповестяват публично.
„Не знам дали тези посещения са били необявени преди. Посещенията могат да се организират бързо. Видяхме неотдавнашната загриженост на правителството на САЩ, изразена от американския посланик в Косово, относно липсата на подходяща или достатъчна координация от страна на правителството в Прищина, особено за ситуацията в северната част на страната. Знаем, че министър-председателят Курти е в САЩ. Възможно е той също да предава послание“, каза Гаши.
Косовският журналист Джезаир Даши заяви, че Бърнс е дошъл в Западните Балкани, за да каже на „безразсъдните и авантюристични лидери, които търсят електорална подкрепа в Сърбия, Босна и Косово, че САЩ няма да позволят да бъде застрашена сигурността“.
„Смятам, че посещението на ръководителя на ЦРУ беше предшествано от две скорошни предупреждения, които дойдоха от САЩ по отношение на Сърбия и Косово“, заяви журналистът.
Той заявява, че заместник-държавният секретар Джеймс О'Брайън е отправил изричен призив към сръбския президент Александър Вучич - „да се увери, че няма паравоенни или военни изненади “.
„Ръководителят на ЦРУ, разбира се, разполага с цялата тази информация и може би е информирал Вучич за последствията“, твърди Даши.
Депутатът от Демократическата партия (ДП) в Сърбия Сърджан Миливоевич заяви, че шефът на ЦРУ „не е дошъл да обсъжда аспекти и проблеми на сигурността“, а е дошъл с политическо послание.
„Това е човек, който донесе политически послания в Сърбия. За първи път директорът на ЦРУ, който е дипломат от кариерата, идва на Балканите, за да предаде политически послания, които са много силни и много остри“, каза Миливоевич пред телевизия N1.
Той смята, че посещението на Бърнс е „ужасен шамар за режима на Александър Вучич“, защото идва в момент, когато контролираните от правителството медии твърдят, че чужди служби финансират протестите срещу добива на литий.
Миливоевич оцени, че посланията, донесени от директора на ЦРУ, „не са никак приятни за Сърбия“ и че обществеността не знае дали Бърнс се е срещнал и с Александър Вучич, или само с директора на Агенцията за сигурност и информация (БИА) Владимир Орлич.
Депутатът отбеляза, че посещението на Бърнс се е случило и на фона на подкопаването на Дейтънското споразумение от страна на президента на босненския ентите Република Сръбска (РС) Милорад Додик.
Лидерът на партията „Център Сърбия“ Здравко Понош заяви, че посещението на Бърнс в Белград, Прищина и Сараево „е опит да се следи ситуацията в региона в деликатен момент, но и да се дисциплинират лошите ученици, които са влезли в училище с връзки“.
Той каза, че има индикации, че скоро ще последват „още няколко военни и политически посещения на изключително високо равнище в Прищина, а вероятно и в Белград, от страна на НАТО и американските сили в Европа“.
„Това би могло да означава, че тези посещения имат по-широко геополитическо измерение, поради което ситуацията в региона трябва да бъде изяснена възможно най-скоро“, добави Понош.
Босненски анализатори смятат, че посещението на директора на ЦРУ в БиХ и Сърбия е отговор на предизвикателствата, породени от влиянието на Кремъл в региона и сепаратистките стремежи на проруски политици от РС.
„Убеден съм, че това е сериозен проблем, защото директорът на ЦРУ рядко ходи на такива мисии и го обявява публично. Предполагам, че една от причините е нарастващото зловредно влияние на Сърбия и Русия на Балканите“, оцени Сърджа Павлович, историк и сътрудник на Института Вирт към Университета Алберта от Канада.
Представител на американското правителство заяви, че Бърнс е обсъдил ескалацията на напрежението, провокирана от Милорад Додик, с ръководителя на Агенцията за разузнавателна сигурност, президентството и външния министър на БиХ.
Милорад Додик открито застава зад Владимир Путин, с когото се срещна няколко пъти от началото на руската инвазия в Украйна.
Додик и ръководството на РС се оказаха под санкциите на САЩ за нарушаване на Дейтънското мирно споразумение и за корупция.
Компании, които са собственост на семейството на президента на РС или, както беше обяснено, са свързани с него, също бяха санкционирани.
Неджад Корайлич, професор във Факултета по изследвания на сигурността в Университета в Сараево, заяви, че САЩ се стремят да предотвратят ескалация в БиХ, „особено онези идеи, които идват от територията на РС“.
„Не може да има нищо негативно за БиХ. Може да има определени негативни последици за определени лица, особено за тези, които са в черните списъци“, смята Корайлич.
Той припомни, че американските санкции са оказали негативно влияние върху финансовите потоци на РС./ БГНЕС
Уилям Бърнс
Още от Свят
Джейк Съливан: Стратегическите цели на Русия във войната срещу Украйна се провалиха
Има възможност за постигане на справедлив мир за Украйна, твърди съветникът на Байдън
"Приятелски" удар по Путин - Иран отказа да признае Крим за руски
Техеран не признава също и окупираните части от Донецка и Луганска област за територия на Русия
Лавров с нова глупост: САЩ и ЕС извиват ръцете на Сърбия, искат да предаде Русия
Русия е поискала спешни консултации със Сърбия относно ситуацията след санкциите на САЩ