26 Януари, 2026

ISW: "Вагнер" не може да напусне Бахмут

ISW: "Вагнер" не може да напусне Бахмут

Евгений Пригожин

Пригожин e зависим от руското командване

Собственикът на руската армия „Вагнер“ Евгений Пригожин не може да изтегли наемниците си от украинския Бахмут, въпреки заплахите, че ще го направи. Това се казва в оперативен анализ на американския Институт за изследване на войната (ISW), цитиран от Гордон.

Според анализаторите, Пригожин осъзнава своята зависимост от руското командване. Той се опита да шантажира министерството на отбраната, за да получи снаряди и да се опита да постигне осезаем успех на фронта преди планираното украинско контранастъпление. Възможно е да е очаквал министерството напълно да отстъпи пред исканията му, но и не може да изпълни своя в ултиматум в обратния случай.

"Пригожин също е очаквал бившият командващ окупационната групировка войски Сергей Суровикин, който сега е заместник-началник на Генералния щаб, да успее да накара руското МО да удовлетвори исканията на "Вагнер", но вероятно Пригожин няма толкова много лостове за влияние в руското министерство на отбраната, колкото си е мислил." – се казва в доклада.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

2029: Последното лято на мира или европейският рестарт на страха?

2029: Последното лято на мира или европейският рестарт на страха?

Докато НАТО превъзхожда Москва военно, политическата несигурност в САЩ и хибридните заплахи принуждават Стария континент да се готви за най-мрачния сценарий

„Хартиен тигър“: бивш украински посланик разби американските гаранции за сигурност

„Хартиен тигър“: бивш украински посланик разби американските гаранции за сигурност

Олег Шамшур предупреди, че договорените гаранции за Украйна са само „на хартия“, не възпират Русия и създават илюзия за преговорен процес

Нетаняху: Върнахме ги всички, до последния заложник от Газа

Нетаняху: Върнахме ги всички, до последния заложник от Газа

„Това е огромно постижение за Израелските сили за отбрана, за държавата Израел и за израелските граждани“, добави премиерът