15 Януари, 2025

Западът разработва план за изолация на Китай и Русия от подводната комуникационна инфраструктура

Западът разработва план за изолация на Китай и Русия от подводната комуникационна инфраструктура

Поради рискове за сигурността

Съединените щати, Европейският съюз и други съюзници подготвят план за повишаване на сигурността на подводните комуникационни мрежи, предвиждащ изтласкване на китайските доставчици от проектите за изграждането им.

САЩ изготвят „Съвместна декларация от Ню Йорк“, която ще бъде подписана по-късно през този месец в рамките на Общото събрание на ООН между 22 и 25 септември. Държавите членки на ЕС, дават одобрението си да се присъединят към ангажимента.

По комуникационните кабели се пренасят огромни потоци от данни по целия свят и те са от съществено значение за функционирането на световната икономика. Но те са уязвими и от подслушване на данни директно от тръбите - макар че това е трудно и скъпо, както и от саботаж, при който кабелите се прекъсват или повреждат по друг начин, и от сътресения по веригата на доставки.

Известно е, че Русия участва в прекъсването и саботирането на тези мрежи още от 2014 г., отбелязват изследователи. Американски служители наскоро заявиха пред Си Ен Ен, че са наблюдавали още по-тревожна дейност от страна на Русия.

Страните, подписали документа, ще изискват от мрежовите оператори да разполагат с мерки за сигурност на веригата за доставки и сигурност на данните, както и да обменят информация в случай на инциденти, се казва в проекта.

Декларацията от Ню Йорк цели закупуването на подводни кабелни мрежи да е от компании в съюзнически държави - повторение на усилията на Запада от минали години да изолира китайските компании от 5G инфраструктурата.

Макар че списъкът с конкуренти за проекти за подводни кабели е дълъг, голямата битка често се води между американския доставчик SubCom, европейската Alcatel Submarine Networks (собственост на Nokia) и HMN Tech в Китай, както и други като Prysmian (Италия) и Nexans (Франция), японската NEC и китайската ZTT. HMN Tech е една от най-бързо развиващите се компании на пазара. Тя е известна като Huawei Marine Networks до 2020 г., когато е придобита от Hengtong Group и променя търговската си марка.

Контрол на Пекин върху веригата за доставки би означавал, че Западът ще разчита на техника, която Китай може във всеки един момент да спре да доставя, или доставчиците може да получат нареждане от китайското правителство да прекъснат работата на инфраструктурата.

В проекта се казва, че страните ще насърчават „надеждни и сигурни кабелни компоненти и услуги“.

Те също така искат да „насърчават доставчиците на услуги за подводни кабелни мрежи и доставчиците на операции и поддръжка да имат прозрачни структури на собственост, партньорства и корпоративно управление“ - изискване, което се свързва с проблемите около китайски технологични фирми с непрозрачни структури или връзки с организации, подчинени на правителството.

ЕС преминава през вътрешен процес, за да получи разрешение от националните правителства на своите страни членки да подпише споразумението на срещата в ООН. Европейската комисия би трябвало да получи разрешение да подпише от тяхно име на заседание през следващата седмица.

Подводната инфраструктура е уязвимо място, с което индустрията „държи много да се справи“, каза Кристиан фон Стам Йонасон, консултант в Hanbury Strategy. Подробностите ще се нуждаят от „внимателна преценка..., за да не създават ненужни търговски бариери“, добави той. /БГНЕС

Сподели:
Удар с дрон възпламени дестилерия за алкохол в руската Тамбовска област 

Удар с дрон възпламени дестилерия за алкохол в руската Тамбовска област 

Заводът е рекламирал производството си на „продукти със стратегическо значение за държавата“, включително етанол

Арестуваха временно отстранения от власт президент на Южна Корея

Арестуваха временно отстранения от власт президент на Южна Корея

Юн Сук-йол, който се опита да организира метеж в страната, се укриваше от седмици зад огради от бодлива тел, пазен от малка "армия" от лични охранители.

Новоизбраният президент на Иран отхвърли категорично обвинения на САЩ ...

Новоизбраният президент на Иран отхвърли категорично обвинения на САЩ ...

През ноември американското министерство на правосъдието повдигна обвинение на иранец във връзка с предполагаем заговор за убийството на Доналд Тръмп