18 Януари, 2026

Журналисти призоваха Кошлуков да се оттегли - получил "вот на недоверие от СЕМ"

Журналисти призоваха Кошлуков да се оттегли - получил "вот на недоверие от СЕМ"

Емил Кошлуков

След вчерашния предизвестен провал на Съвета за електронни медии (СЕМ) да излъчи нов генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ), с което на практика остави на поста макар и временно Емил Кошлуков, Асоциацията на европейските журналисти - България (АЕЖ) го призова сам да се оттегли до избора на титуляр.

Според АЕЖ вчерашното гласуване в медийния регулатор е било своеобразен вот на недоверие срещу Кошлуков, следователно той не се ползва с достатъчно легитимност да продължи да изпълнява длъжността си. 

Визира се фактът, че сегашният генерален директор при всичките проведени вчера три гласувания, събираше само един глас от общо пет - този на Галина Георгиева, избрана от парламента по предложение на ГЕРБ през юли 2019-а. 

Вижте пълния текст на позицията на АЕЖ: 

"Крайно разочароващ е провалът на СЕМ да избере генерален директор за БНТ. Избирането на генерален директор на БНТ бе най-важната задача на съвета след промяната на неговия състав. Както обществото, така и гилдията очакваше СЕМ да избере директор, който да отговаря на предизвикателствата на времето, в което живеем. След три гласувания, въпреки че имаха да избират от осем кандидати, членовете на СЕМ не успяха да се обединят зад нито един от претендентите.

С неумението си да вземе решение, Съветът на практика остави на поста досегашния генерален директор, който при гласуванията получи четири гласа „против“ и само един „за“. При тази ситуация, след като е получил вот на недоверие от четири от пет гласа, не е редно да се смята, че г-н Емил Кошлуков има мандат да управлява телевизията, дори като временно изпълняващ длъжността. По тази причина го призоваваме да се оттегли и друг да управлява телевизията до провеждането на нова процедура, която би трябвало да се организира от СЕМ в спешен порядък.

Асоциацията на европейските журналисти приканва членовете на СЕМ да направят преоценка на начина си на работа и да положат усилия, за да деблокират дейността на институцията. Това е и очакването на обществото към тях – те да работят за по-добра медийна среда, а не да обслужват политически интереси на онези, които са ги изпратили в съвета."

Сподели:

Коментари (0)

Промяна в графика: правната комисия ще заседава след края на пленарния ден

Промяна в графика: правната комисия ще заседава след края на пленарния ден

В рамките на днешния парламентарен контрол са включени само два въпроса - един към министъра на регионалното развитие Иван Иванов и един към заместник министър-председателя Гроздан Караджов

Германия изпраща призовки за набор на военослужещи

Германия изпраща призовки за набор на военослужещи

Писмата съдържат QR код и 16-цифрен код за достъп до онлайн въпросник, наречен „Военна служба“. Мъжете са длъжни да го попълнят за 4 седмици; участието е доброволно за жените.

Кошмар в София: Пожар взе живота на майка и двете й деца

Кошмар в София: Пожар взе живота на майка и двете й деца

В момента огънят е овладян, установяват се причините за трагичния инцидент