Знакова визита на Махмуд Абас в Турция

Палестинският президент ще се срещне с Ердоган, за да търсят решение за прекратяване на конфликта в Газа

Махмуд Абас

Махмуд Абас

Палестинският президент Махмуд Абас се очаква да пристигне днес на двудневно посещение в Турция, предаде БТА.

Абас ще бъде посрещнат с официална церемония в Анкара, след което ще се срещне с президента Реджеп Тайип Ердоган.

Предвижда се лидерите да обсъдят кризата в ивицата Газа, хуманитарната криза в региона и усилията за подпомагане на разселените хора.

Преговорите с искане за прекратяване на огъня вероятно също ще доминират в разговорите.

След срещата се предвижда Ердоган и Абас да дадат съвместна пресконференция.

Планира се също така Абас да направи обръщение към турския парламент по време на извънредно заседание на 15 август, свикано специално по този повод.

В залата ще присъстват ранените при израелските атаки срещу Газа, които в момента се лекуват в Турция, информира в. „Хюриет“.

Поканата на Турция към Абас последва след речта на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху пред Конгреса на САЩ на 24 юли.

Междувременно ракетна атака бе извършена срещу американска военна база в газовото находище "Коноко" в сирийската провинция Дейр аз Зор, съобщиха рано тази сутрин сирийски държавни медии, цитирани от Ройтерс и БТА.

Малко след това американски служители казаха, че снарядите, изстреляни по военновъздушната база, не са поразили съоръжението и няма пострадали, но уточниха, че това е първоначална информация, която може да се промени.

Източник от сферата на сигурността по-рано каза за Ройтерс, че подкрепяни от Иран милиции са изстреляли към базата шест снаряда, като всички са паднали близо до нея. Той отбеляза, че оглавената от САЩ коалицията е отговорила на атаката с артилерия.

Ливанската проиранска телевизия "Ал Маядин" съобщи, че след нападението американски военни самолети са летели интензивно в небето над провинция Дейр аз Зар.

Компания "Коноко Филипс" (ConocoPhillips) заяви, че знае за съобщенията за щети в американската и коалиционна база в Източна Сирия, носеща името "Коноко", но отбеляза, че нейните активи в Сирия са били продадени в началото на 2000 г.

Вчера Пентагонът съобщи, че осем американски военнослужещи са били ранени при нападение с дрон срещу база в Сирия миналата седмица, като за първи път назова конкретно число на пострадалите при атаката.

Говорителят на Пентагона генерал-майор Патрик Райдър каза, че според САЩ нападението е извършено от подкрепяни от Иран сили и Пентагонът се опитва да установи кои точно са били те.

САЩ твърдят, че техните 900 войници в Сирия и 2500 в съседен Ирак съветват и помагат на местните сили, които се опитват да предотвратят активизиране на групировката"Ислямска държава", която през 2014 г. завзе значителни територии в двете страни, но по-късно беше до голяма степен унищожена.

Целта на САЩ в Близкия изток като цяло е "да се понижи температурата", да се възпират и предотвратяват бъдещи атаки и да се избегне регионален конфликт, заяви американската посланичка в ООН Линда Томас-Грийнфийлд, цитирана от Ройтерс и БТА.

"Това започва с приключване на сделката за незабавно спиране на огъня и освобождаване на заложниците в Газа. Трябва да пресечем финалната линия", заяви тя снощи на заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на войната между Израел и палестинското ислямистко движение "Хамас" в ивицата Газа.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън одобри възможната продажбата на Израел на изтребители и друго военно оборудване на стойност над 20 милиарда долара, съобщи Пентагонът, цитиран от Ройтерс и БТА.

В изявление американското министерство на отбраната уточни, че Блинкън е одобрил евентуалната продажба на самолети Ф-15 и оборудване за близо 19 млрд. долара. Той е одобрил също продажбата на танкови боеприпаси за около 774 млн. долара и тактически военни машини M1148A1P2 с придружаващото ги оборудване на стойност 583 млн. долара. Танковите боеприпаси ще бъдат почти веднага осигурени за доставка. Производството и доставката на изтребителите F-15 на компания "Бойнг Ко" (Boeing Co) обаче ще отнеме години.

Конгресът беше уведомен за предстоящата продажба, която освен над 50 изтребителя Ф-15, 120-милиметрови танкови боеприпаси и тактически машини включва усъвършенствани ракети въздух-въздух със среден обсег (AMRAAM) и минохвъргачки с висока експлозивност, посочва Асошиейтед прес.

Агенцията отбелязва, че продажбата е одобрена в момент на силно безпокойство, че Израел може да се окаже въвлечен в по-мащабна война в Близкия изток. При все това не се очаква оръжията да стигнат до Израел скоро, тъй като става въпрос за договори, за чието изпълнение ще са нужни години. Голяма част от включеното в пакета въоръжение има за цел да помогне на Израел да увеличи военния си капацитет в дългосрочен план, подчертава АП.

Правителството на Байдън се старае да поддържа баланс между продължаващата си подкрепа за Израел и множащите се призиви от законодателите и американската общественост да ограничи военното подпомагане на Тел Авив заради големия брой цивилни жертви в ивицата Газа.

Докато одобрява оръжия за Израел, Вашингтон се опитва да постигне и споразумение за прекратяване на огъня в Газа, което би могло да предотврати прерастване на войната между Израел и палестинската групировка "Хамас" в регионален сблъсък.

Опасенията от по-мащабна война се засилиха след убийствата наскоро на лидера на "Хамас" Исмаил Хания в Иран и на военния командир от ливанското движение "Хизбула" Фуад Шукр в Бейрут. И двете убийства предизвикаха заплахи за ответни действия срещу Израел, припомня Ройтерс.

В същото време Блинкън заяви, че САЩ са против посещението на израелския министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир в комплекса с джамията "Ал Акса" в Йерусалим - място, известно сред евреите като Храмовия хълм, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"Тези провокативни действия само изострят напрежението във възлов момент, когато цялото внимание трябва да е насочено към продължаващите дипломатически усилия да се постигне споразумение за спиране на огъня и освобождаване на всички заложници, както и за създаване на условия за по-широка регионална стабилност", отбеляза в изявление Блинкън.

Ръководителят на американската дипломация призова израелския премиер Бенямин Нетаняху да предотврати бъдещи "провокативни действия", след като посещението на крайнодесния израелски министър на Храмовия хълм предизвика международно възмущение и протест, посочва Франс прес.

"Кабинетът на министър-председателя Нетаняху даде ясно да се разбере, че действията на министър (Итамар) Бен Гвир не отговарят на израелската политика. Очакваме правителството на Израел да предотврати подобни инциденти в бъдеще", се посочва в изявлението на Блинкън, който осъди също "явното пренебрежение" на министъра.

По-рано американски дипломатически говорител определи случилото се като недопустимо.