Д-р Кунчев: Продължава да се развива грипната епидемия, празниците само отложиха нейния пик
Да, продължава да се развива грипна епидемия, с празниците може би е отложен нейния връх. Ниските температури ще намалят интензитета на епидемията. За момента работим на сляпо, но моите очаквания са и в други области да обявят грипна епидемия до дни, предвид това, че динамичният процесът при грипните епидемии е голям. Това коментира по БНТ д-р Ангел Кунчев.
Бих препоръчал там, където нивата на заболеваемостта е на границата, четвъртък и петък да бъдат обявени за неучебни за учениците. Вирусната инфекция е още по-опасна за малките деца и възрастните хора, при които това състояние се отразява на техните хронични заболявания, предупреди Кунчев.
Той изтъкна, че има циркулация и на други вируса. Но грипният вирус има толкова голям потенциал, че той измества всички останали вирусни заболявания. 90 % от общите заболявания са причинени от грипа. Но от имунната система на хората зависи протичането на заболяването.
Бронхити, пневмонии и бронхопневмонии са усложненията при този щам на грипа. От 5 до 10% се нуждаят от сериозна лекарска помощ, а само около 1-2% са засегнати от тези усложнения. Но при големият брой заболели това е много висока бройка, която натоварва здравната система и тя ще усети този натиск при търсенето на медицинска помощ, предупреди епидемиологът.
Д-р Кунчев е категоричен, че нямам съмнения в способността на личните лекари да диагностицират грипа, тъй като симптомите са много ясни, но се притеснява, че ще бъде затруднен достъпа до тях, предвид високата заболеваемост.
Добре е да се установи тежестта на заболяването и дали има някакви усложнения. Ако не е попаднал човек при личния лекар, симптомите, които показват за усложнения са кашлицата - остра и дразнеща, болезнена, влажна и с отделяне на храчки. Това е първият признак за усложнение. Ако температурата и силната отпадналост се задържа повече от два-три дни – това са също ясни симптоми, че имаме тежка инфекция и трябва веднага да се вземат нужните мерки, съветва д-р Кунчев.
Още от Чичо доктор
За какви възможни скрити здравословни проблем предупреждава късната закуска?
Хората, които редовно започвали да се хранят по-късно сутрин, по-често имали физически или психически здравословни проблеми, като депресия, умора, нарушения на съня и проблеми със зъбите
Учени: Затлъстяването не е просто следствие от липса на дисциплина, то е заболяване
Според проф. Карел льо Ру от Университетския колеж в Дъблин, един от авторите на изследването, убеждаването на пациентите, че теглото им не е просто резултат от личен провал, е било дори по-трудно от убеждаването на лекарите
Изследване показва: Лекарства срещу грип се проявяват като протектори срещу деменцията
Според учените хроничните вирусни инфекции поддържат постоянно ниско ниво на възпаление, което води до явление, известно като „инфламейджинг“, като с течение на времето това състояние може да увреди различни тъкани, включително мозъща