"Грипната епидемия приключва, но все още не е напълно. Тези високи стойности, които бяха достигнати, вече ги няма никъде, почти всички области излязоха от епидемията", каза д-р Ангел Кунчев пред Bulgaria ON AIR.
Главният държавен здравен инспектор успокои, че втора вълна е много малко вероятна и няма данни нито в България, нито в Европа за такива прояви.
"Втора вълна при грипа не е невъзможна, но е рядко явление, случва се веднъж на десетина години", обясни д-р Кунчев.
Експертът поясни, че в края на зимата и пролетта навлизаме в сезона на детските шарки, а след това ще дойде време на типичните летни вируси. Най-активно те се разпространяват в края на юли и август.
"Превенцията за вирусите е добра хигиена, няма ваксини срещу тях", подчерта д-р Ангел Кунчев.
По отношение на появилото се ново огнище на птичи грип край Пазарджик, здравният инспектор съобщи, че опасността от епидемия е реална, но ниска.
"Все още бариерата на предаване от птиците към човека е доста висока, тя зависи от това колко е близък контактът", обясни той.
"Процесът на умъртвяване на птиците продължава, до онзи ден вече наближаваха 400 000, много вероятно ще достигнат и половин милион", каза д-р Ангел Кунчев.
"На практика цялата Горнотракийска низина е най-силно засегната, отделно огнища при прелетни птици има в цяла България. В Пловдив, Хасково и Стара Загора са съсредоточени огромната част от огнищата", допълни той.
Още от Чичо доктор
Тялото помни: Откриха скрития механизъм, който възстановява изгубеното тегло
Съвременната наука категорично показва, че съветът „просто яжте по-малко и спортувайте повече“ е прекалено опростен
Нов пробив в борбата с хроничната болка: Учени откриха естествената „спирачка“ в мозъка
Невропатичната болка се появява, когато нервите са увредени и започнат да изпращат неправилни сигнали към мозъка и може да бъде причинена от различни заболявания и състояния
Всеки ден кафе добре ли е? Отговорът е интригуващ
Какви са ползите за тези, боледуващи от бъбреци? Хората с хипертония трябва да бъдат внимателни, когато добавят кофеин към ежедневната си диета.