Процентът на заболелите обаче започва да нараства. Най-уязвими са хората на възраст над 65 години, тези с хронични заболявания, както и малките деца.
"Нищо по-различно по отношение на сезонния грип не очаква България в сравнение с миналата година", категоричен е д-р Ангел Кунчев. По-висока е обаче готовността на страната ни да посрещне вируса тази зима.
При появата на първите симптоми не е задължително да търсим лекарска помощ, посочи още експертът. Ако високата температура обаче се задържи повече от 3 или 4 дни и ако кашлицата се задълбочи, би било добре да се консултираме с медицински специалист.
За лицата на възраст над 65 години се препоръчва да ограничат контактите си в периода, в който епидемията започне, добави д-р Кунчев.
Още от Чичо доктор
Проф. Ива Христова посочи кои са най-честите инфекции, от които да се предпазваме
По нейните думи вероятно и западнонилската треска вече е в България, но засега няма регистрирани случаи
Ива Христова: Болните от сифилис са скочили с 30-40%, с гонорея са 3 пъти повече
„Това не е тенденция от вчера и от днес, а процес, който наблюдаваме от години и на който трябва да се обърне сериозно внимание. Разбирам, че само със здравна информация трудно ще се променят навиците, но е важно да няма безразборни контакти и необезопасен секс."
Цената на бедността: Как финансовият стрес ускорява стареенето на мозъка ни
Според изследователи постъпващият с години финансов натиск държи нервната система в състояние на непрекъснат стрес, който понякога е фатален за мозъка