В системата имало дори експерти на повече от 85 години. 154 от тях пък били работещи пенсионери, уточни той. В момента те преглеждат пациенти, записани още през 2008 г.
След няколко години по чисто физиологични причини България ще остане без ТЕЛК експерти, категоричен е д-р Кацаров.
Броят на незаетите длъжности пък е над 40 и продължава да расте. В цялата страна към момента функционирали едва четири очни комисии, а от Велико Търново до Видин нямало нито една белодробна.
Един от факторите, довели до липсата на експерти, били условията на труд, които д-р Кацаров определи като мизерни. Другата причина - ниското заплащане.
Тези специалисти взимат по 500-600 лева, а изискванията да бъдеш експерт в ТЕЛК са много високи. Повечето колеги, които отговарят на тези действително високи квалификационни изисквания, работейки в болничната или извънболничната помощ, ще получат много по-високи доходи, от това, което ще взимат в ТЕЛК, обясни д-р Кацаров.
Ако незабавно не се предприемат спешни мерки, катастрофата е неизбежна, коментира Кацаров. Потенциално в следващите няколко години ще бъдат освидетелствани над половин милион души. Тази работа се очаква да свършат 233 лекари, 2/3 от които пенсионери.
Още от Чичо доктор
Опасна морска бактерия плъзна и по българските плажовете
Морските бактерии от рода Vibrio, които вече се разпространяват все по-широко в Европа, причиняват зачервяване, оток, силна болка, мехури и висока температура
Франция обяви първия си случай на ебола
Заразен е медицински служител, завърнал се от хуманитарна мисия в Демократична република Конго
Как правилното хранен може да победи лошите гени
Резултати от изследване показва, че това, което човек консумира, може да повлияе върху начина, по който организмът се справя с генетични предразположения, включително риска от сърдечно-съдови заболявания