6 Декември, 2025

Лекуваме с иглотерапия 120 болежки

Лекуваме с иглотерапия 120 болежки

С метода успешно се помага на страдащите от мигрена, на които медикаментите обикновено не действат. При правилно лечение с иглотерапия над 90 на сто от тези болни ще се излекуват. Но това трябва да се прави от компетентни хора, упорито и системно. Мигрената не минава от 10 процедури, подчертава специалистът. Акупунктурното лечение е ефикасно, но изисква по-голяма продължителност, между отделните серии трябва да се правят почивки, после се назначава нов курс. И някои хора просто нямат търпение или достатъчно време за тях.

Наскоро д-р Илиев помага на пациентка с диагноза херпес зостер, страдаща от силни болки в лявата половина на лицето, които са овладени само за около седмица. Последствие от това заболяване понякога са тежки невралгии, които мъчат хората с години. В такива случаи иглотерапията е отлично средство да бъдат предпазени болните от продължителни страдания.

Спастичният колит (запек), който тормози толкова много хора и може да бъде причина за тежки заболявания, тъй като води до натрупване на токсични вещества в организма, също се влияе добре от това лечение. Добре се повлиява от акупунктурата и астмата. С иглотерапия много по-добре от всичко останало може да се лекува и анорексията. Но пациентите не ги бодат с игли, а съответните точки по тялото се обгарят чрез постепенно загряване с мокса – специални пелинови пури. Процедурата е приятна за болните, а нагревките водят до подобряване на апетита. При д-р Илиев са идвали тежки случаи, на които медицината вече е била безсилна да помогне. Тогава единствената надежда за спасение остава акупунктурата.

Д-р Емил Илиев е известен с това, че е разработил метод за лечение на кръговата плешивост (алопеция ареата), която понякога се развива в най-тежката си форма на обезкосмяване по цялото тяло. Тази диагноза няма нищо общо с нормалната плешивост. При страдащите от заболяването косата почва да пада на кръгове, откъдето идва и името й. И понякога се стига до пълно обезкосмяване. С традиционните медикаментозни средства в университетските клиники успяват да помогнат на 3 до 5% от пациентите. При иглотерапията ефективността достига до 80 процента, подчертава специалистът.

Този успех се дължи на факта, че д-р Илиев комбинира иглотерапията и ортомолекулярната медицина, открита от американеца Линус Поулинг, който още през 1962 г. сигнализира, че недостигът на различни витамини, аминокиселини и минерали допринася за възникването на болести. Това е единственият в света учен, който 2 пъти е получавал Нобелова награда – при това самостоятелно, не в екип. Създател е на теорията на ортомолекулярната медицина (при нея се използват жизненоважни вещества, които по естествен път  идват в човешкото тяло - чрез храната, най-вече витамини и минерали, но трябва да бъдат в правилните количества - оттам и името на този клон на медицината, от гръцки orto – правилен), която за съжаление на д-р Илиев не е много популярна в България, въпреки че той самият я прилага повече от 20 години.

Комбинираното лечение повлиява много по-добре много от болестите и това е медицината на бъдещето, категоричен е д-р Илиев. И винаги подчертава тези факти, когато чете лекции в Германия, Австрия, Швейцария, където близо 4000 лекари са негови ученици.

На комбинираното лечение между акупунктурата и ортомолекулярната медицина ще бъде посветен и неговият доклад на предстоящия Пети конгрес на Българското дружество по акупунктура у нас в края на октомври, с което ще се отбележи и 50-годишнината от прилагането на този лечебен метод у нас. Изключително важно негово предимство е, че иглотерапията не изисква много пари. И при хроничния недостиг на средства в българското здравеопазване е добре да се разшири колкото се може повече нейното използване.

Специалистите очакват на конгреса да се обсъдят и организационни проблеми и да се даде нов тласък на развитието на акупунктурата у нас. Но в този процес трябва да участват само специалисти, а не самозвани лица, тъй като в момента страната ни е залята от всякакви “лечители”, които често пъти са със съмнителна компетентност.

“Законодателно се извършиха няколко престъпления спрямо иглотерапевтите - категоричен е д-р Илиев. - Депутатите допуснаха немедицински лица да бодат с игли. И сега у нас се подвизават много хора, които нямат никакво медицинско образование, но те отварят кабинети, обикалят провинциалните ни градове и курорти, взимат парите на хората. Много от тях нямат и никакви разрешителни за работа. Колко пъти съм писал писма до прокуратурата - никакъв ефект. Сега съм поискал среща с министър Атанасова, за да направя опит да се въведе най-после някакъв ред.”

Неподготвените хора компрометират цялата акупунктура, смята специалистът. Повечето китайски лечители не са завършили западна медицина и не познават нашите болести и тяхната етиопатогенеза. Лекарят е категоричен, че първо трябва да се сложи правилната диагноза от съвременната медицинска гледна точка, после да се прилагат китайските методи. И посочва за пример случай, при който на дете се прави акупунктура за облекчаване на болките в корема, но после то умира от спукан апандисит. Затова диагнозата трябва да е ясна, преди да се поставят иглите, за да няма риск за здравето на пациентите. Защото болката е симптом за съществуващ проблем и нейното облекчаване, без да е ясно от какво е причинена, може да усложни нещата и да доведе до увреждане на организма.

Друг много сериозен проблем е, че младите хора, които искат да се занимават с иглотерапия, няма къде да се обучават. Преди са имали възможност да учат факултативно специалността в Медицинския университет, сега това не се прави. Затова от българското дружество по акупунктура имат намерение да организират обучителни курсове за лекари и студенти.

 

Сподели:

Коментари (0)

Зимата обърква метаболизма ни: кога всъщност трябва да вечеряме според експертите

Зимата обърква метаболизма ни: кога всъщност трябва да вечеряме според експертите

Кога вечеряме през зимата може да се окаже почти толкова важно, колкото и какво ядем. Науката доказва, че по-ранните хранения подпомагат по-добрия сън, хормоналния баланс и метаболитното здраве

Сънната апнея: недиагностицираната заплаха, удвояваща риска от Паркинсон

Сънната апнея: недиагностицираната заплаха, удвояваща риска от Паркинсон

Ново изследване върху 13.7 милиона души доказва, че нелекуваната обструктивна сънна апнея удвоява риска от развитие на болестта на Паркинсон, но подчертават, че навременната CPAP терапия може да го намали с до 50%

Еликсирът на дълголетието: Как лесно да си набавим Омега-3 за мощно сърце и остър ум

Еликсирът на дълголетието: Как лесно да си набавим Омега-3 за мощно сърце и остър ум

Зад умората, сухата кожа и „мозъчната мъгла“ често се крие липсата на Омега-3. Научете как лесни хранителни промени могат да превърнат менюто ви в мощен щит за сърцето и мозъка