22 Май, 2026

Проф. Кантарджиев: Ваканцията помогна, но не ликвидира грипната епидемия

Проф. Кантарджиев: Ваканцията помогна, но не ликвидира грипната епидемия

Нормална е заболеваемостта за сезона. Пикът просто дойде по-рано, той ще е втората половина на януари. Това каза проф . Тодор Кантарджиев в ефира на Нова ТВ.

По думите му има леко повишаване на броя болни, ваканцията помогна, но не ликвидира епидемията.

Тази година вирусът по-бавно набира скорост, но продължава по-дълго. Не е по-тежка обстановката. Миналата година просто имаше по-малко заболели. Когато се вгледаме във вида и виждаме неща, които сме пропуснали. На легло са по-малко- от 60-70 хиляди души. Най-вече трябва да се пазят бременните и децата, препоръча специалистът. 

Той смята, че всяка епидемия води и до интелектуални загуби, децата не ходят на училище. Но според него не е хубаво майките да ги водят в моловете при други сополиви деца. Той препоръча още да не се водят деца и на рождени дни. Да не си пипат лицето, защото пръските от вирусите са по повърхността и като ги пипнем, се заразяваме. Да се кашля и киха в кърпа. Болният да стои вкъщи с маска, да не зарази останалите. Да се ползва 2-3 часа. В градския транспорт да се ползва шалче.

Проф. Кантарджиев съветва като превантивна мярка срещу грипа, когато няма слънце да се поема малко витамин Д в продължение на 10-15 дни. Трябва пълноценно хранене и да се консумират много цитруси . 

Хората около болен си създават имунитет и за следващата година, уверява професорът.

Сподели:

Коментари (0)

Върхът на айсберга: Силата на новия смъртоносен щам на Ебола

Върхът на айсберга: Силата на новия смъртоносен щам на Ебола

Учени изразяват тревога, че едва ли би могла да се създаде безопасна е ефективна ваксина в рамките на три месеца, предвид мащаба, с който се разраства епидемията

Ново изследване: математически модел може да е преувеличил ефекта на лекарства срещу Алцхаймер 29 пъти

Ново изследване: математически модел може да е преувеличил ефекта на лекарства срещу Алцхаймер 29 пъти

Учени от Brown University предупредиха, че статистически метод, използван при оценката на нови лекарства срещу Алцхаймер, може да преувеличава ефекта им до 29 пъти. Анализът поставя под въпрос част от резултатите при антиамилоидните терапии и предизвиква нов дебат в медицината.

Топ 10 клиники за фейслифт (актуализиран списък) 2026

Топ 10 клиники за фейслифт (актуализиран списък) 2026

С течение на времето лицето постепенно губи своята яснота, свежест и младежка структура. Контурът на долната челюст може да стане по-мек, бузите да изглеждат по-отпуснати, кожата в областта на шията да загуби стегнатост, а фините линии да се превърнат в по-дълбоки гънки.